Tłusty czwartek już w tym tygodniu. Kiedy będziemy objadać się pączkami?

W religii chrześcijańskiej wraz z tłustym czwartkiem rozpoczynają się ostatki, czyli ostatnie dni karnawału, po którym nastąpi wielki post - czas na zadumę i modlitwę. Kiedy w tym roku wypada ulubione święto wszystkich obżartuchów?

Powoli zbliżają się Święta Wielkanocne, co oznacza, że już niedługo tłusty czwartek! Czas, w którym dozwolone są wszelkie obżarstwa, wypada zawsze 52 dni przed dniem Zmartwychwstania Pańskiego. Ten wyznaczany jest natomiast na podstawie pierwszej wiosennej pełni księżyca i może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. Tym samym możliwe daty dla tłustego czwartku oscylują między końcówką lutego, a kwietnia. Jak będzie w tym roku?

Tłusty czwartek. Ostatni moment przed wielkopostnymi wyrzeczeniami

Wielki post to dla chrześcijan czas wstrzemięźliwości - powstrzymania się od hucznych zabaw, ale także umiarkowanie w jedzeniu. Okres ten trwa 40 dni, w których w Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje ścisły post - dozwolony jest jedynie jeden posiłek w ciągu dnia. Wielu wiernych traktuje więc tłusty czwartek jako moment, by najeść się na zapas.

Dla wielu mniej uduchowionych osób tłusty czwartek kojarzony jest przede wszystkim z wysokokalorycznymi smakołykami - pączkami i faworkami. Tego dnia do piekarni w całym kraju ustawiają się długie kolejki, a zakłady oferują przeróżne wariacje smakowe wypieków. Święto to ma także swoje odpowiedniki na całym świecie. Choć nie wszędzie są one kojarzone z zajadaniem się pączkami. Przykładowo we Francji podczas ostatniego dnia karnawału obchodzi się Mardi Gras, kiedy ludzie hucznie się bawią i zajadają słodkościami. W krajach anglojęzycznych świętuje się natomiast Pancake Day znany także jako Shrove Tuesday. Jest on obchodzony 47 dni przed Wielką Niedzielą.

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2021 roku? 

W tym roku tłusty czwartek wypadnie 11 lutego, co oznacza, że święta wielkanocne rozpoczną się 4 kwietnia.

Zobacz wideo Piwne pączki - comfort food w nieco innej odsłonie
Więcej o: