Tłusty czwartek już w tym tygodniu. Kiedy będziemy objadać się pączkami?

W religii chrześcijańskiej wraz z tłustym czwartkiem rozpoczynają się ostatki, czyli ostatnie dni karnawału, po którym nastąpi wielki post - czas na zadumę i modlitwę. Kiedy w tym roku wypada ulubione święto wszystkich obżartuchów?

Powoli zbliżają się Święta Wielkanocne, co oznacza, że już niedługo tłusty czwartek! Czas, w którym dozwolone są wszelkie obżarstwa, wypada zawsze 52 dni przed dniem Zmartwychwstania Pańskiego. Ten wyznaczany jest natomiast na podstawie pierwszej wiosennej pełni księżyca i może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. Tym samym możliwe daty dla tłustego czwartku oscylują między końcówką lutego, a kwietnia. Jak będzie w tym roku?

Karnawał 2021. Kiedy się zaczyna? Kiedy ostatki? (zdjęcie ilustracyjne)Karnawał 2021. Kiedy się zaczyna? Kiedy ostatki?

Tłusty czwartek. Ostatni moment przed wielkopostnymi wyrzeczeniami

Wielki post to dla chrześcijan czas wstrzemięźliwości - powstrzymania się od hucznych zabaw, ale także umiarkowanie w jedzeniu. Okres ten trwa 40 dni, w których w Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje ścisły post - dozwolony jest jedynie jeden posiłek w ciągu dnia. Wielu wiernych traktuje więc tłusty czwartek jako moment, by najeść się na zapas.

Dla wielu mniej uduchowionych osób tłusty czwartek kojarzony jest przede wszystkim z wysokokalorycznymi smakołykami - pączkami i faworkami. Tego dnia do piekarni w całym kraju ustawiają się długie kolejki, a zakłady oferują przeróżne wariacje smakowe wypieków. Święto to ma także swoje odpowiedniki na całym świecie. Choć nie wszędzie są one kojarzone z zajadaniem się pączkami. Przykładowo we Francji podczas ostatniego dnia karnawału obchodzi się Mardi Gras, kiedy ludzie hucznie się bawią i zajadają słodkościami. W krajach anglojęzycznych świętuje się natomiast Pancake Day znany także jako Shrove Tuesday. Jest on obchodzony 47 dni przed Wielką Niedzielą.

Tłusty Czwartek w innych krajach. Co jedzą tego dnia nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi?Tłusty czwartek na świecie. Co jedzą nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi?

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2021 roku? 

W tym roku tłusty czwartek wypadnie 11 lutego, co oznacza, że święta wielkanocne rozpoczną się 4 kwietnia.

Zobacz wideo Piwne pączki - comfort food w nieco innej odsłonie
Więcej o: