Luzowanie obostrzeń. Rząd otwiera hotele, kina i teatry. Od kiedy?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzje dotyczące obostrzeń. Zmiany dotyczą branży hotelarskiej oraz instytucji kultury. Od 12 lutego placówki będą mogły działać w ograniczonym zakresie.

- Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji (...) Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie - powiedział Morawiecki.

Obostrzenia. Premier poinformował o otwarciu hoteli oraz instytucji kultury

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w połowie lutego zostaną otwarte hotele, miejsca noclegowe, kina, teatry oraz filharmonie i opery. Placówki będą mogły działać w ograniczonym zakresie. Miejsca noclegowe oraz instytucje kulturowe będą mogły przyjmować gości do 50 proc. obłożenia.

- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami - do 50 proc. dostępnych miejsc - powiedział Morawiecki.

Minister kultury Piotr Gliński doprecyzował, że w kinach i teatrach konieczne będzie noszenie maseczek, a spożywanie posiłków będzie zabronione. 

- Nasze decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku (12.02. - red), żeby wszyscy mogli się odpowiednio przygotować do zmian, ale już teraz musimy być gotowi na różne warianty. COVID-19 jest nieprzewidywalny - dodał.

Morawiecki wyjaśnił, że wirus najlepiej rozprzestrzenia się w miejscach zamkniętych, dlatego restauracje, siłownie i kluby fitness będą dalej zamknięte.

Tadeusz RydzykRydzyk o obostrzeniach: "Ateiści zrobią wszystko, by wyrwać ludzi z kościoła"

Lockdown objął m.in. branżę hotelarską i gastronomiczną

Od 1 lutego obowiązują nowe zasady dot. restrykcji sanitarnych. Rząd ponownie otworzył wszystkie sklepy w galeriach handlowych oraz galerie sztuki i muzea. Nadal zamknięte pozostają kluby fitness i siłownie, restauracje mogą wydawać posiłki tylko na wynos oraz w dostawie, a hotele są dostępne dla nielicznych - między innymi medyków, żołnierzy, pracowników firm budowlanych oraz dziennikarzy.

Jarosław Gowin i Adam BielanBielan szefem Porozumienia? Gowinowi miała skończyć się kadencja dawno temu

Zaostrzone restrykcje sanitarne zostały wprowadzone przez rząd tuż po świętach Bożego Narodzenia. Pierwotnie miały obowiązywać tylko do 17 stycznia, ale przedłużono je na początku do końca stycznia, a później do 14 lutego. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócili do nauki stacjonarnej po zakończeniu ferii zimowych. Starsze roczniki z klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych pozostają na nauczaniu zdalnym.

Zobacz wideo Pozew zbiorowy za lockdown. Jaki jest jego koszt dla przedsiębiorcy?
Więcej o: