Tłusty czwartek 2021. Kiedy wypada święto pączków i faworków?

W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Mówi się, że kto w tym dniu nie zje chociaż jednego pączka, ten nie będzie miał powodzenia w życiu. Kiedy wypada tłusty czwartek 2021?

W czasach pogańskich tłusty czwartek związany był z pożegnaniem zimy i świętowaniem nadejścia wiosny. Dziś wyznacza on w kalendarzu chrześcijańskim ostatni tydzień przed wielkim postem, kiedy wierni mogą dowolnie się objadać, choć kojarzy się przede wszystkim z objadaniem słodkościami. Przed cukierniami ustawiają się długie kolejki. Na statystycznego Polaka przypada w ten dzień 2,5 pączka.  

Magda GesslerTłusty czwartek. Pączki Magdy Gessler zaskakują ceną. Ile kosztują?

Tłusty czwartek w przeszłości

Dziś tłusty czwartek kojarzony jest głównie ze słodkościami - pączkami i faworkami, znanymi także jako chrust. W okolicach XVII wieku pączki pieczono z ciasta chlebowego, a środku zamiast słodkich konfitur umieszczano skwarki. W takiej postaci smażono je na blasze lub głębokim tłuszczu, najczęściej smalcu. Początkowo nie używano do ich wyrobu drożdży, co sprawiało, że wypieki były dużo twardsze od tych, znanych nam dziś. Z tego samego powodu nie miały też tak delikatnych, obłych kształtów.

O ile dziś tłusty czwartek traktowany jest raczej symbolicznie i kojarzy nam się głównie ze słodkim obżarstwem, w przeszłości dochodziły do niego także huczne zabawy czy pochody. Nie stroniono od alkoholu i tłustych mięs. Traktowano tę datę jako okazję do wyszalenia się i robienia rzeczy, których na co dzień nie wypada. Z drugiej strony 40-dniowy czas wielkiego postu traktowany był bardzo poważnie, tłusty czwartek był więc okazją do najedzenia się na zapas.

Horoskop na 2021 rok dla wszystkich znaków. Co cię czeka w nowym roku? [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]Horoskop na 2021 rok dla wszystkich znaków. Co cię czeka w nowym roku?

Tłusty czwartek. Kiedy wypada w roku 2021?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. Wypada zawsze 52 dni przed Wielkanocą. Może to nastąpić między styczniem a marcem, choć zazwyczaj jest on datą lutową. Tak będzie i w tym roku - tłusty czwartek wypadnie 11 lutego.

Zobacz wideo Po czym poznać najlepsze pączki?
Więcej o: