Tłusty czwartek na świecie. Co jedzą tego dnia nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi?

Tłusty czwartek różne ma oblicza - jedni jedzą pączki, inni naleśniki, a jeszcze inni mięso. Nazywa się go w jednym kraju Tłustym Wtorkiem, w innym Śmierdzącym Czwartkiem. Tradycje łączy jedno - tego dnia trzeba się porządnie najeść.

Tłusty czwartek w Polsce to dzień objadania się słodkościami, stania w kolejce do ulubionej cukierni i smażenie faworków. Ale to "święto" ma też inne oblicza, w zależności od kraju. Tak, tłusty czwartek obchodzi się też poza granicami naszego kraju. Przedstawiamy kilka przykładów obchodów tego dnia na świecie.

Tłusty czwartek. Grecy obchodzą "śmierdzący czwartek"

W Grecji w czasie karnawału tradycyjnie obchodzi się święto zwane Tsiknopempti. Tego dnia Grecy jedzą duże ilości pieczonego lub grillowanego mięsa. Jest tylko jedno "ale" - słowo Tsiknopemti jest tłumaczone jako Śmierdzący lub Zwęglony czwartek.

Tłusty czwartek w Warszawie Tłusty czwartek 2021 - kiedy wypada? Święto pączków tuż-tuż

Włochy. Tłusty czwartek? W tym kraju obchodzony jest tłusty wtorek

Martedi Grasso, czyli Tłusty Wtorek, to z kolei włoska odsłona tego dnia, nieco bardziej huczna niż w Polsce. W końcu kiedy myślimy o karnawale, to z jakim krajem europejskim kojarzy nam się wielkie świętowanie? Włosi tego dnia próbują najeść się na zapas - mówi się, że wtedy w czasie postu nie będzie im doskwierał głód. W modzie są faworki i pączki z różnym nadzieniem - w zależności od regionu. Wszystko w towarzystwie kolorowych pochodów i ulicznej zabawy.

Tłusty wtorek we Francji. Oprócz pączków naleśniki, gofry i inne słodkości 

We Francji, podobnie jak we Włoszech, tłusty jest nie czwartek, a wtorek - Mardi Gras. Francuzi zajadają się nie tyle pączkami, co wszystkimi możliwymi słodkościami jak naleśniki na słodko, gofry, faworki, ciasteczka i inne smakołyki.

Przygotowania do tlustego czwartku w Bydgoszczy Tłusty czwartek. Ile pączków zjemy w ciągu tego dnia? Liczby idą w miliony

Rosja. Tłusty czwartek nieco dłuższy niż w Polsce

Przyjemności nie żałują sobie Rosjanie, u których "tlusty czwartek" trwa... tydzień. Tzw. Maslenica to tradycja prawosławna, zwana inaczej serowym tygodniem. Przez cały tydzień Rosjanie zajadają się naleśnikami, a w środę czas na najbardziej huczną kolację z całego tygodnia - pojawiają się zarówno słodycze symbolizujące udanie życie miłosne, kawior oznaczający powiększenie rodziny i naleśniki, które oznaczają zdrowie.

Norwegia. Tłusty czwartek wypada nie jeden raz

Norwegowie mają aż trzy tłuste czwartki. Fastelavnssøndag, Blåmandag i Feittirsdag - są to, krótko mówiąc, trzy dni podczas których wręcz należy objadać się zarówno wytrawnymi potrawami jak i słodyczami - tutaj prym wiodą słodkie bułeczki, które przecina się na pół i wypełnia kremem lub dżemem.

Wielka Brytania. Zamiast pączków grube naleśniki 

W brytyjski Tłusty Wtorek, zwany też Pancake Day, to - jak sama nazwa wskazuje - dzień jedzenia grubych naleśników z przeróżnymi polewami i dodatkami. Jest to również okazja do zabawy - dzieci do szkoły chodzą w przebraniach, często organizuje się dla nich różne zabawy, na przykład wyścigi z naleśnikiem na patelni, czy konkurs w podrzucaniu naleśników.

Zobacz wideo Piwne pączki - comfort food w nieco innej odsłonie
Więcej o: