Znikają godziny dla seniorów. Jakie jeszcze zmiany wchodzą w życie 1 lutego?

W czwartek minister Adam Niedzielski poinformował o zmianach w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Wchodzą one w życie w poniedziałek 1 lutego i obowiązywać będą co najmniej do 14 lutego. Znikają godziny dla seniorów, a sklepy w galeriach zostaną otwarte.

Zmiany wchodzące w życie 1 lutego dotyczą przede wszystkim funkcjonowania miejsc publicznych takich jak galerie handlowe czy muzea galerie sztuki. Pozostali przedstawiciele sektora kultury, ale także właściciele lokali gastronomicznych nadal muszą poczekać na swoją kolej.

Bazujemy na wynikach badań, które były w Stanach Zjednoczonych opublikowane w piśmie „Nature”. Wskazówki, czyli to, co wynika z tych badań, są takie, że wysoko na liście miejsc, w których można się zarazić koronawirusem są restauracje. Miejsca publiczne, jak galerie są miejscami, gdzie niskie jest prawdopodobieństwo zakażenia

- tak decyzje rządu tłumaczył w rozmowie z RMF FM Adam Niedzielski.

Aktualizacja obostrzeń. Co się zmienia?

Od 1 lutego ponownie otwierają się więc muzea, galerie sztuki i biblioteki. Miejsca takie jak kina, teatry czy domy kultury pozostają jednak zamknięte. Wraca także handel w centrach i galeriach handlowych.

Poluzowanie obostrzeń wymaga zachowania ścisłego reżimu sanitarnego. Utrzymany zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz utrzymywania 1,5-metrowego dystansu. Nadal obowiązują także limity osób: 1 osoba na 10 m2 w przypadku powierzchni do 100 m2 oraz 1 osoba na 15 m2 w miejscach o powierzchni powyżej 100 m2.

Zdecydowano się także zrezygnować z tzw. godzin dla seniorów. Do tej pory obowiązywały one od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. W tym czasie wstęp do sklepów, ale także i punktów usługowych, miały wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Zobacz wideo Od 1 lutego zniesione zostają godziny dla seniorów. Otwierają się centra handlowe i galerie sztuki.
Więcej o: