Tłusty czwartek 2021 - kiedy wypada? Święto pączków zbliża się wielkimi krokami

Kiedy wypada tłusty czwartek 2021? Dawniej na stołach królowały pączki mięsne - ze słoniną - które do tego popijano wódką. Dzisiaj już w trochę innym wydaniu, na słodko - z różą, z cukrem pudrem, z lukrem, ze skórką pomarańczy czy w formie kolorowych donutów z dziurką. Informujemy, kiedy w tym roku będziemy objadać się pączkami.

Tłusty czwartek to święto ruchome, którego termin zależy od daty Wielkanocy. Jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, przypada dokładnie na 52 dni przed Wielkanocą.

Tłusty czwartek 2021 – kiedy wypada?

W tym roku ulubiony dzień wszystkich łakomczuchów, kiedy będziemy jeść pączki i faworki, przypada na 11 lutego. Pamiętajmy, że tego dnia diety nie obowiązują i spokojnie można pozwolić sobie na kilka słodkich wypieków.

Zobacz wideo Po czym poznać najlepsze pączki?

Tłusty czwartek 2021 – tradycja

Rzymianie nazywali go po prostu tłustym dniem. Było to symboliczne zakończenie zimy i przyjście wiosny. Pączki musiały być wyjątkowo tłuste - była to ostatnia okazja, aby skosztować takich dań przed nadchodzącym postem. Pierwotnie jedzono pączki mięsne, ze skwarkami. Od XVII wieku zaczęto jeść pączki w wersji słodkiej, które w środku miały migdał lub orzech. Kto go znalazł - mógł wziąć to za dobrą wróżbę.

Według statystyk w tłusty czwartek przeciętny Polak zjada 2.5 pączka, natomiast jako naród udało nam się w minionym roku pochłonąć… 100 milionów pączków. Według danych podawanych przez GUS, co roku wydajemy na wyroby cukiernicze coraz więcej pieniędzy, w konsekwencji regularnie bijemy rekord ilości zjedzonych pączków. Czy uda się również w bieżącym roku?

Cronut - pączek z dziurką z ciasta francuskiegoEkspresowe pączki z dziurką. Potrzebujesz tylko 3 składników i 30 minut

Przypominamy o prostych przepisanych na pączki, które publikowaliśmy dla Was już wcześniej. Koneserom polecamy z kolei przepisy kucharza Radziwiłłów pochodzące z XVII wieku. Można je znaleźć w książce pt: "Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów". Bez obaw - kucharz poleca nam pączki w wersji słodkiej, nie tej ze skwarkami. 

Więcej o: