Pełnia Wilczego Księżyca 2021. Kiedy nastąpi? Gdzie najlepiej obserwować to zjawisko?

Pierwsze pełnia księżyca w 2021 roku będzie różnić się od tych, które pojawiały się w ostatnich miesiącach. W czwartek 28 stycznia na niebie pojawi się Wilczy Księżyc, co oznacza, że srebrny glob będzie się znajdował dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce.

Styczniowa pełnia najczęściej nazywana jest Wilczym Księżycem lub Zaćmieniem Księżyca Wilka. Określenie to ma swoją historię w legendach rdzennych Amerykanów - w pierwszych tygodniach każdego roku, gdy temperatury były najniższe, wilki podchodziły bliżej ludzkich osad w poszukiwaniu pożywienia.

Wilczy Księżyc 2021. Kiedy będzie można go obserwować?

Wilczy Księżyc niebawem pojawi się na niebie. Kulminacyjny moment jego wędrówki w kierunku przeciwnym do Słońca rozpocznie się około godziny 20:16 w czwartek 28 stycznia. Wówczas pełnia będzie najlepiej widoczna.

Co ważne, zjawisko to będzie widoczne gołym okiem. Sympatycy takich spektakli mogą również użyć teleskopu lub lornetki, dzięki czemu podziwianie Wilczego Księżyca będzie zdecydowanie łatwiejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się poza miasto, w zaciemnione miejsce, gdzie sztuczne światła nie będą utrudniały obserwacji.

Wilczy Księżyc 2021. Jaka pogoda?

Prognoza pogody zakłada, że w wielu regionach naszego kraju będzie panowało spore zachmurzenie, co istotnie może utrudnić obserwację tego zjawiska. Niewykluczone jednak, że w ich rozgonieniu pomoże wiatr, który również jest przewidywany przez synoptyków.

Warto zatem wypatrywać tego zjawiska na niebie już od godziny 20. Jeśli warunki na to pozwolą, sympatycy obserwacji z pewnością mogą liczyć na możliwość wykonania fascynujących zdjęć, a na pewno dostrzeżenia niecodziennego zjawiska.

Kolejna okazja do zaobserwowania zjawiska Srebrnego Globu nastąpi za niecały miesiąc, a dokładnie 27 lutego 2021 roku. Druga pełnia w ciągu kalendarzowego roku nazywana jest pełnią Śnieżnego Księżyca.

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?
Więcej o: