Tłusty czwartek 2021 - kiedy wypada? Jaka jest historia święta pączków?

Tłusty czwartek to wyjątkowy dzień, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Tego dnia możemy bez wyrzutów sumienia objadać się słodkościami pod postacią faworków i pączków. Kiedy dokładnie wypada tłusty czwartek?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, uzależnionym od daty Wielkanocy. Najsłodsze święto w roku obchodzimy w ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu, na 52 dni przed Wielkanocą. Święto pączków i innych słodkości wypada w okresie od 29 stycznia do 3 marca. Tłusty czwartek w 2021 r. będziemy obchodzić 11 lutego.

Tłusty czwartek 2021 - kiedy wypada? Jaka jest historia tego święta?

Historia tłustego czwartku sięga czasów przedchrześcijańskich. W tym dniu świętowano odejście zimy i nadejście wiosny, kiedy natura budziła się do życia. Tradycja nakazywała wówczas spożywanie tłustych potraw, w szczególności mięsa, które było popijane słodkim winem. Niegdyś przysmakiem były również pączki przygotowywane z ciasta chlebowego. Nadziewano je jednak nie marmoladą i konfiturą, tylko słoniną.

Rzeka Warta (zdj. ilustracyjne)Gorzów Wielkopolski. Samochód wpadł do rzeki. W środku znaleziono ciało

W XVI w. obyczaje związane z tłustym czwartkiem zaczęły się zmieniać. Wypieki coraz bardziej przypominały dzisiejsze pączki, ale w ich środku znajdowały się małe orzeszki lub migdały. Osoba, która trafiła na pączka z nietypowym nadzieniem mogła liczyć na szczęście, dostatek i powodzenie.

W okolicach XVII w. w Małopolsce świętowano również tzw. combrowy czwartek. Według legendy krakowski burmistrz o imieniu Comber (była to prawdopodobnie postać fikcyjna), znany ze swojego surowego nastawienia do handlujących na rynku, zmarł w tłusty czwartek. Od tego czasu w każdą rocznicę śmierci burmistrza na rynku urządzano huczne zabawy, w czasie których nie żałowano sobie dobrej zabawy i słodkości.

Zima (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda długoterminowa na luty. IMGW zapowiada kolejne fale mrozu

Zobacz wideo Po czym poznać najlepsze pączki?
Więcej o: