Galerie handlowe będą ponownie otwarte. Kiedy będziemy mogli zrobić zakupy?

Od co najmniej kilku tygodni handlowcy głośno wyrażali swoje niezadowolenie z powodu zamkniętych pod koniec grudnia 2020 roku galerii handlowych. Według zaktualizowanych obostrzeń, sklepy w tych obiektach niebawem wrócą do działania. Od kiedy będą otwarte?

Wprowadzony tuż po świętach Bożego Narodzenia lockdown spowodował, że zamknięta została między innymi większość sklepów w galeriach handlowych. Początkowo restrykcje w tym zakresie miały trwać do 17 stycznia, ale ostatecznie przedłużono je do końca stycznia.

Od kiedy otwarte galerie? Stanowcza deklaracja ZPPHiU

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zapowiadał, że jest gotowy do wznowienia swojej działalności w galeriach handlowych od 1 lutego. Warto przypomnieć, że do 31 stycznia w tego typu obiektach mogły jedynie funkcjonować sklepy spożywcze, punkty usługowe, sklepy meblowe i budowlane, sklepy zoologiczne oraz apteki.

Pomimo zakazów, część handlowców w różnych regionach Polski podjęła decyzję o wznowieniu swojej działalności. Niektóre sieci, takie jak DUKA dokonały tego poprzez poszerzenie swojej oferty. Oprócz artykułów kuchennych klienci mogli nabywać w sklepach sieci karmę dla zwierząt, co pozwoliło na ponowne otwarcie lokali.

Od kiedy otwarte galerie? Premier podał datę

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że galerie handlowe będą mogły wznowić swoją działalność od 1 lutego. Szef resortu przyznał także, że jest to jedna z zaledwie kilku zmian względem poprzednich restrykcji.

Niedzielski podczas swojego wystąpienia zakomunikował, że "poprzedni okres z otwartymi galeriami handlowymi pokazał, że nie powoduje to znacznego wzrostu zakażeń". Według szefa resortu zdrowia "jest to jeden z etapów powrotu do normalności".

Poza galeriami w dalszym ciągu zamknięte pozostają siłownie, sale fitness, hotele (z wyjątkiem podróży służbowych) czy stoki narciarskie.

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. „Plotki przerażają”
Więcej o: