W czwartek konferencja rządu. Dworczyk zdradził szczegóły. Możliwe ogłoszenie "lekkiego rozluźnienia" restrykcji

Rząd najprawdopodobniej dziś ogłosi decyzje dotyczące obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa i możliwe jest ich "lekkie rozluźnienie", zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

- Będziemy najprawdopodobniej dzisiaj mogli przekazać informacje na temat tego, jak dalej będzie wyglądała sytuacja z obostrzeniami wynikającymi z pandemii. […] Jeśli chodzi o Polskę, wyniki zachorowań i sytuacja pandemiczna, w stosunku do wielu naszych partnerów zagranicznych, nie jest zła, ale jednak nie możemy zapominać o tym, co się dzieje w innych krajach UE - powiedział Dworczyk w rozmowie w radiowej Jedynce.

Zobacz wideo Czy wszyscy dorośli Polacy zostaną zaszczepieni w 2021 roku?

Dworczyk: Decyzję ws. luzowania obostrzeń zapadną dzisiaj rano

Odnosząc się do wczorajszej wypowiedzi głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana, według którego należy odmrażać gospodarkę, ale powoli, z ewentualnością powrotu do zaostrzeń, szef KPRM stwierdził, że pojawiają się rekomendacje w tym duchu, natomiast ostateczne decyzje - według jego wiedzy - "będą zapadały dzisiaj rano i zapewne dzisiaj również zostaną zakomunikowane".

Rzecznik rządu Piotr MullerKoronawirus. Nowe obostrzenia poznamy w czwartek. Rzecznik rządu zapowiedział konferencję

- Myślę, że trzeba patrzeć z ostrożnym optymizmem w przyszłość, tzn. trzeba - tak jak pan profesor mówił - iść w kierunku lekkiego rozluźnienia pewnych obostrzeń, które do tej pory obowiązywały, ale musi to być niezwykle ostrożny proces. Bo nie możemy zamykać oczu na to, co się dzieje w innych krajach europejskich. A przypomnę, że wiele krajów ze względu na sytuację pandemiczną przedłuża bardzo rygorystyczne obostrzenia - powiedział minister.

Rząd poluzuje restrykcje? Gowin zapowiada otwarcie galerii

W piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiadał, że otwarcie galerii handlowych, z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych, powinno być możliwe od 1 lutego.

Wcześniej w ub. tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że strategia luzowania obostrzeń będzie polegała na przywracaniu na początkowym etapie tradycyjnej nauki i otwarciu handlu.

Bill GatesBill Gates przestrzega przed kolejnymi pandemiami, które mogą być gorsze

Od kilku miesięcy obowiązuje limit klientów w sklepach. W ramach dodatkowych obostrzeń, wprowadzonych w ramach tzw. narodowej kwarantanny 28 grudnia zamknięto galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii. Zgodnie z obecnymi przepisami, restrykcje mają potrwać do 31 stycznia.

Więcej o: