Luzowanie obostrzeń. O której konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego?

Premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić pierwsze w tym roku luzowanie obostrzeń - informuje RMF FM. Które restrykcje mogą zostać zniesione? O której godzinie odbędzie się konferencja?

Według urzędników Kancelarii Premiera Rady Ministrów nastąpi pewne poluzowanie obostrzeń, ale "to nie będzie nic spektakularnego". RMF FM informuje, że niemal ze stuprocentową pewnością można liczyć na otwarcie sklepów w galeriach handlowych wraz z początkiem lutego. Otwarte mogą zostać również hotele dla 25 lub 50 proc. klientów. Nie ma jednak szans na to, aby wśród zniesionych restrykcji znalazło się ponowne otwarcie restauracji i siłowni

Luzowanie obostrzeń. Premier Morawiecki ma ogłosić pierwsze w tym roku zniesienie restrykcji sanitarnych

Według ustaleń RMF FM konferencja premiera Mateusza Morawieckiego miała być zaplanowana na wtorek (26 stycznia). Z informacji Business Insider Polska wynika również, że we wtorek około godziny 8:00 w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii zbierze się sztab ekspertów. Mają oni rozmawiać na temat restrykcji i ich ewentualnego luzowania. 

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Polsat News wyjaśnił, że w tej sprawie zbierze się jeszcze Rada Medyczna - dopiero po ustaleniach z tego posiedzenia rząd zdecyduje się na ewentualną zmianę restrykcji. - Dziś na pewno takiej decyzji nie będzie. Na pewno ogłosimy ją przed weekendem. Nie spodziewam się jednak, by było to zaostrzenie obostrzeń - mówił we wtorek rano polityk. 

Koncern Moderna ogłasza: nasza szczepionka przeciwko COVID-19 działa na mutacje koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Moderna ogłasza, że jej szczepionka działa na mutacje COVID-19

Niedzielski: Pandemia koronawirusa się stabilizuje

W poniedziałek (25 stycznia) podczas briefingu prasowego minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że najnowsze dane epidemiologiczne wskazują na to, że pandemia koronawirusa się stabilizuje. Minionej doby potwierdzono 2 419 nowych zakażeń SARS-CoV-2 oraz 38 zgonów. W szpitalach zajętych jest poniżej 15 tys. łóżek, a do respiratorów podłączonych jest 1 467 pacjentów. Niedzielski dodał, że mniejsza liczba zakażeń pozwala na szybsze przeprowadzenie procesu szczepień. W Polsce zaszczepiono ponad 770 tys. osób.

Otwarte lokale w weekend, w tym dyskoteki. Szef GIS: Nałożono dziewięć kar, trzy po 30 tys. zł (zdjęcie ilustracyjne)Szef GIS o otwartych lokalach. "Dziewięć kar, trzy po 30 tys. zł"

Restrykcje sanitarne miały pierwotnie obowiązywać do 17 stycznia, ale rząd zdecydował się na ich wydłużenie. W ramach obostrzeń, restauracje mogą podawać posiłki tylko na wynos, zamknięte są siłownie, kluby, kina, hotele, a ze stoków narciarskich mogą korzystać wyłącznie sportowcy. W mocy pozostaje również nakaz nauki zdalnej, z wyłączeniem uczniów uczęszczających do klas I-III w szkołach podstawowych.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?
Więcej o: