Tłusty czwartek 2021. Kiedy wypada? Jaka jest historia tego święta?

Tłusty czwartek to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni dla wszystkich, którzy uwielbiają słodkości. W tłusty czwartek możemy bez wyrzutów sumienia zjeść dużą ilość pączków i faworków. Kiedy wypada to święto? Jaka jest jego historia?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, którego data zmienia się każdego roku. Dzień ten wypada w ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu, czyli na 52 dni przed Wielkanocą. Zwykle tłusty czwartek przypada na dzień w okresie od 29 stycznia do 3 marca. Tłusty czwartek w 2021 r. obchodzimy 11 lutego.

Tłusty czwartek 2021 - kiedy wypada? Jaka jest historia najsłodszego święta w roku?

Tłusty czwartek to święto, którego geneza sięga jeszcze czasów pogańskich. W ten dzień świętowano symboliczny koniec zimy i zarazem początek wiosny poprzez spożywanie tłustych potraw, w tym dużej ilości mięs, popijanych słodkim winem. Pączki, które dzisiaj spożywamy ze słodkim nadzieniem niegdyś zjadano z dodatkiem słoniny.

Ulga na dziecko 2021. Ile wynosi? Komu przysługuje? Ulga na dziecko 2021. Ile wynosi? Komu przysługuje?

W XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj polegający na jedzeniu pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one jednak inaczej niż w obecnych czasach. Pączki miały ukryte w środku orzech albo migdał. Osoba, która znalazła go w swoim pączku mogła liczyć na szczęście, dostatek i powodzenie we wszystkich sprawach.

Tradycja jedzenia słodkich pączków utrzymała się do dzisiejszych czasów. To właśnie one królują na stołach w tłusty czwartek. Godnym rywalem pączków stały się również faworki, które w niektórych regionach Polski nazywane są również chrustem lub chruścikami. Zgodnie z obecnym zwyczajem w tłusty czwartek należy zjeść przynajmniej jednego pączka - osoby, które zaniechają temu zwyczajowi nie będą mogły liczyć na powodzenie.

Kolejki do zapisów na szczepienia 22 stycznia Są trzy nowe opcje zapisów na szczepienia. Można wysłać SMS

Zobacz wideo Ile jest wart przepis na pączki z Górczewskiej? "Nie ma pani takich pieniędzy"
Więcej o: