Tłusty czwartek 2021. Kiedy wypada? Jaka jest historia tego święta?

Coroczne święto łasuchów, jak często określany jest tłusty czwartek zawsze wypada w inny dzień, co ma związek z datą Wielkiego Postu i Wielkanocy. Kiedy dokładnie wypada ono w 2021 roku? Poniżej wszystko wyjaśniamy.

Tłusty czwartek to bez wątpienia najsmaczniejszy dzień w roku. Tego dnia bez żalu czy jakichkolwiek skrupułów związanych z obowiązkami dietetycznymi objadamy się słodkościami, głównie pączkami i faworkami. Kiedy dokładnie nadejdzie taka okazja w 2021 roku? Poniżej znajdują się wszystkie informacje.

Tłusty czwartek 2021. Kiedy wypada?

Data tłustego czwartku każdego roku uzależniona jest od daty Wielkanocy, która jest świętem ruchomym.  Dzień ten wypada tydzień przed Środą Popielcową, która należy do okresu wielkiego postu. Tłusty czwartek może wypaść w okresie od 29 stycznia do 4 marca. W 2021 roku święto pączków i faworków obchodzimy 11 lutego. 

Tłusty czwartek 2021. Historia święta

Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogaństwa. Dzień uznawano za odpowiedni na świętowanie odejście zimy i nadejście wiosny. Ówczesna tradycja zakładała jedzenie tłustych potraw, szczególnie mięs, a także spożywanie dużej ilości wina. Przekąską były z kolei przygotowane z ciasta chlebowego pączki, nadziewane dodatkowo słoniną.

Według legend w okolicach XVII w. w Małopolsce świętowano tzw. combrowy czwartek. Nazwa pochodzi od krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber (prawdopodobnie była to postać fikcyjna), zajmującego się handlem na krakowskim rynku. Comber zmarł w tłusty czwartek, dlatego tego dnia przekupki na targu urządzały zabawy.

W XVI wieku w Polsce pojawiła się tradycja spożywania pączków w słodkiej wersji. Różniły się one jednak od tych, którymi raczymy się obecnie - w środku miały mały orzeszek lub migdał. Osoba, której udało się na taki trafić miała mieć zapewnione szczęście i dostatek.

W 2021 roku tłusty czwartek wypada 11 lutego. W 2020 roku święto to przypadało na 20 lutego, rok wcześniej na 28 lutego, natomiast w roku 2018 - 8 lutego. Za rok, czyli w 2022 roku objadanie się pączkami nadejdzie 24 lutego, zaś rok później - 16 lutego.

Zobacz wideo Faworki, chrust i róże czyli karnawałowe słodkości
Więcej o: