Zaprzysiężenie Joe Bidena. O której godzinie się odbędzie? Gdzie oglądać?

Joe Biden zostanie zaprzysiężony na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych w środę 20 stycznia. Gdzie będzie można zobaczyć uroczystość na Kapitolu? O której godzinie się rozpocznie oraz jak będzie przebiegać? Przedstawiamy najważniejsze informacje związane z inauguracją nowego prezydenta.

Po zaprzysiężeniu Joe Biden zostanie oficjalnie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. 78-latek zastąpi na tym stanowisku Donalda Trumpa, który złamał dotychczasową tradycję i nie pojawi się na uroczystościach. Inauguracja będzie wyjątkowa również z innych względów. Z powodu pandemii koronawirusa uroczystości odbędą się bez udziału tysięcy zwolenników nowego prezydenta. W związku z obawą o wybuch protestów do Waszyngtonu sprowadzono również 25 tys. członków gwardii narodowej.

Zaprzysiężenie Joe Bidena. O której godzinie się odbędzie?

Inauguracja nowego prezydenta rozpocznie się w południe lokalnego czasu (godz. 18 czasu polskiego) na stopniach Kapitolu. Uroczystościom będzie przewodniczył John Roberts, prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Przysięgę na Konstytucję złoży na początku Kamala Harris - pierwsza kobieta, która obejmie stanowisko wiceprezydenta USA. Po złożeniu przysięgi na wierność Konstytucji, Joe Biden wygłosi swoje pierwsze przemówienie do Amerykanów w roli prezydenta USA.

Następnie wraz z Kamalą Harris weźmie udział w uroczystej odprawie wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Joe Biden i Kamala Harris udadzą się na cmentarz Arlington, gdzie złożą wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie nowy prezydent przejedzie do Białego Domu. Na miejscu zostaną podpisane pierwsze rozporządzenia oraz nominacje. Po zakończeniu okolicznościowego koncertu, para prezydencka i wiceprezydencka pojawi się na południowym balkonie Białego Domu.

Zaprzysiężenie Joe Bidena. Gdzie oglądać?

Inaugurację nowego prezydenta USA będzie można oglądać na żywo we wszystkich największych kanałach informacyjnych.

O godzinie 17 na antenie Polsat News rozpocznie się program specjalny prowadzony przez Jana Mikrutę. Program specjalny rozpocznie się również o godz. 17 na antenie TVN24. Program ze studia w Warszawie poprowadzi Jolanta Pieńkowska i Piotr Kraśko, a z Waszyngtonu Michał Sznajder i Maciej Wrona. Od godz. 17:30 na TVP Info będzie można zobaczyć specjalny blok, w którym znajdą się analizy, relacje z USA i komentarze ekspertów.

Około godziny 2:30 w nocy czasu polskiego zostanie wyemitowany specjalny program "Celebrating America". 90-minutowy program zostanie poprowadzony przez aktora Toma Hanksa. W jego trakcie prezydent Biden i wiceprezydent Harris wygłoszą krótkie przemówienia. Następnie na scenie wystąpią liczni artyści: Jon Bon Jovi, Foo Fighters, John Legend, Eva Longoria, Demi Lovato, Bruce Springsteen, Justin Timberlake i Kerry Washington. Program będzie można obejrzeć na żywo na facebookowym profilu Biden Inaugural Committee.

Zobacz wideo Melania Trump żegna się z rolą pierwszej damy, mówiąc o "wielkiej, zjednoczonej, amerykańskiej rodzinie"
Więcej o: