Joe Biden - kim jest? Sylwetka nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych

Joe Biden w środę 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Demokrata zastąpi ustępującego z urzędu Donalda Trumpa. Kim jest Joe Biden? Jak wyglądała jego kariera polityczna?

Joseph Robinette Biden Jr. jest obecny w polityce od niemal 50 lat. Po raz pierwszy został wybrany do Senatu w 1972 r., miał wówczas zaledwie 29 lat.

Przed wygraną w wyborach prezydenckich w 2020 r. dwukrotnie starał się o nominację demokratów na prezydenta USA. Prawybory przegrał w 1988 i 2008 r. Po drugiej przegranej trafił jednak do Białego Domu - został wiceprezydentem za prezydentury Baracka Obamy.

Joe Biden - kim jest? Zasiadał w amerykańskim Senacie przez 36 lat

Joe Biden urodził się w 1942 r. w hrabstwie Lackawanna w stanie Pensylwania. Biden jest synem sprzedawcy samochodów Josepha Robinette’a Bidena Sr. oraz Catherine Eugenii Biden z domu Finnegan. Nowy prezydent USA wychowywał się wraz z trójką rodzeństwa, w rodzinie katolickiej. W latach 60. studiował historię oraz politologię, w tym czasie odbył również służbę wojskową w R.O.T.C. Ukończył też studia prawnicze i rozpoczął praktykę adwokacką, którą ostatecznie zakończył w 1970 r.

Donald TrumpUSA. Donald Trump ułaskawił 73 osoby. Wśród nich Steve Bannon

Swój pierwszy sukces polityczny osiągnął w 1972 r., kiedy z list Partii Demokratycznej dostał się do Senatu. Jednym z głównych motywów kampanii wyborczej Bidena był sprzeciw wobec trwającej wojny w Wietnamie. Biden sześciokrotnie ubiegał się o reelekcję, za każdym razem skutecznie. Nowy prezydent USA zasiadał w amerykańskim Senacie przez 36 lat, od 1973 r. do 2009 r.

W 2009 r. został zaprzysiężony na wiceprezydenta USA, u boku Baracka Obamy, który wygrał wybory prezydenckie. Po zakończeniu dwóch kadencji Biden ogłosił, że nie zamierza ubiegać się o prezydenturę w wyborach w 2016 roku.

Przyszła wiceprezydent USA, Kamala HarrisZastępczyni Bidena już raz wygryzła szefa. Kim jest Kamala Harris

Joe Biden. Jego życie osobiste zostało naznaczone tragedią

Pierwszą żoną Joe Bidena została w 1966 r. Neilla Hunter. Bidenowie mieli trójkę dzieci: Roberta Huntera, Naomi Christinę oraz Josepha Robinette’a "Beau" III. W grudniu 1972 r. doszło do wydarzenia, które zmieniło życie Bidena. W trakcie wyjazdu po choinkę na święta doszło do wypadku samochodowego, w którym zginęły żona Bidena oraz jego córka.

Joe Biden ożenił się po raz drugi w 1977 r. Jego wybranką została Jill Jacobs, modelka oraz studentka na wydziale języka angielskiego na University of Delaware, którą poznał dwa i pół roku po śmierci swojej pierwszej żony. Para ma jedną córkę: Ashley Biden. W maju 2015 r. na nowotwór mózgu zmarł najstarszy syn Bidena, Joseph Robinette "Beau" III.

Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA

Po kampanii wyborczej naznaczonej pandemią koronawirusa, wybory prezydenckie w USA odbyły się 3 listopada 2020 roku. Zdobywając 81 282 896 ważnych głosów, Joe Biden osiągnął najlepszy rezultat w historii wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. 78-letni Biden zdobył ostatecznie 306 głosów elektorskich, a Donald Trump 232.

W pierwszym tygodniu stycznia amerykański Kongres ostatecznie potwierdził zwycięstwo Bidena w wyborach. Ceremonia zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta USA oraz Kamali Harris na pierwszą kobietę sprawującą urząd wiceprezydenta odbędzie się w środę (20 stycznia) około godz. 18. czasu polskiego na Kapitolu w Waszyngtonie.

Zobacz wideo Jak prezydentura Bidena wpłynie na relacje Polska-Stany Zjednoczone?
Więcej o: