Dzień Babci i Dziadka 2021. Kiedy wypadają te święta?

Dzień Babci oraz Dzień Dziadka zbliżają się wielkimi krokami. Święta są okazją do tego, aby okazać najstarszym członkom rodziny wdzięczność za ich pracę oraz trud, który włożyli w wychowanie swoich wnuków. Kiedy wypadają te święta?

Dzień Babci oraz Dzień Dziadka mają stałe miejsce w kalendarzach. W przeciwieństwie do wielu innych świąt są przypisane do konkretnej daty. Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia - w 2021 r. jest to czwartek, a święto poświęcone dziadkom obchodzimy dzień później, w piątek 22 stycznia.

Dzień Babci i Dziadka 2021. Skąd się wzięły te święta?

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta o stosunkowo krótkiej historii. Pomysł na święto poświęcone babciom pojawił się w 1964 r. w tygodniku "Kobieta i Życie". W następnych latach pomysł był popularyzowany na łamach wielu lokalnych czasopism, aż do momentu, gdy obchody upowszechniły się w całej Polsce.

Wielka Brytania. Polak w śpiączce trafi do Kliniki Budzik? 'Trzeba pacjentowi podać rękę' (zdjęcie ilustracyjne)Wielka Brytania. Polak w śpiączce może trafić do Kliniki Budzik

Pomysł na obchodzenie Dnia Dziadka trafił do Polski prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych XX w. Amerykanie nie rozdzielają Dnia Dziadka i Dnia Babci - święta połączone są u nich w jedne obchody, National Grandparents Day, odbywające się we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

Dzień Babci i Dziadka 2021. W jaki sposób obchodzi się te święta?

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka wnukowie składają życzenia oraz wręczają drobne prezenty. Jedną z najpopularniejszych form składania życzeń są bogato zdobione laurki, zawierające życzenia w formie wierszyków. W szkołach i przedszkolach bardzo często organizowane są specjalne przedstawienia i pokazy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. Dzień Babci oraz Dzień Dziadka obchodzone są również w rodzinnym gronie podczas uroczystych obiadów albo kolacji. W czasie tych świąt wnukowie są zachęcani również do tego, aby pomagać swoim dziadkom w codziennych czynnościach.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny / zdjęcie ilustracyjneOpole. Policja złożyła wniosek o ukaranie 17-latka. Za użycie megafonu

Zobacz wideo Faworki, chrust i róże czyli karnawałowe słodkości
Więcej o: