Co zrobić, gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy? Jak podłączyć prostownik?

Zima to wyjątkowo trudny czas dla wszystkich kierowców. Niskie temperatury oraz ciężkie warunki na drogach mogą powodować liczne problemy z naszymi samochodami. Co zrobić, gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy? Jak podłączyć prostownik do akumulatora?

W styczniu do Polski zawitała prawdziwa zima. W niektórych regionach kraju temperatura spadła poniżej minus 20 stopni Celsjusza. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów dla kierowców w takich warunkach jest zamarznięty płyn do spryskiwaczy. Jak sobie z nim poradzić?

Zamrożony płyn do spryskiwaczy. Jak sobie z nim poradzić?

Aby uniknąć problemów z zamarzniętym płynem do spryskiwaczy, należy wcześniej pamiętać o jego wymianie na zimową odmianę. Płyn najlepiej wymienić, kiedy temperatura zbliża się do 0 stopni. Jeśli jednak zapomnieliśmy o tej czynności albo spadek temperatury był bardzo gwałtowny, można skorzystać z dwóch sposobów na rozmrożenie płynu do spryskiwaczy.

Niedziele handlowe 2021 - kalendarz. W które niedziele zrobimy zakupy?Niedziele handlowe 2021 - kalendarz. W które niedziele zrobimy zakupy?

  1. Jedną z metod na rozmrożenie płynu do spryskiwaczy jest wjechanie do ciepłego garażu albo parkingu w galerii handlowej. Po kilku godzinach postoju, zamarznięty płyn powinien się roztopić. Następnie należy pozbyć się go ze zbiornika i zastąpić go płynem do spryskiwaczy przeznaczonym na sezon zimowy
  2. Ciepło, które spowoduje rozmrożenie płynu do spryskiwaczy, może również pochodzić z silnika pojazdu. W takiej sytuacji należy umyć szybę samochodu ręcznie i udać się na krótką przejażdżkę. Ciepło generowane przez silnik samochodu powinno wystarczyć do rozmrożenia płynu do spryskiwaczy. Następnie należy opróżnić zbiornik i wypełnić go płynem przeznaczonym na sezon zimowy

Jak podłączyć prostownik do akumulatora?

Jeśli po przekręceniu kluczyka w stacyjce, samochód nie reaguje, jedną z możliwości jest naładowanie akumulatora prostownikiem. W czasie korzystania z prostownika należy być bardzo ostrożnym. Starsze prostowniki ładują akumulator do czasu odłączenia ich z gniazdka z prądem. Do urządzenia nie można również zbliżać się ze źródłem ognia (papierosy, zapalniczki). Nieostrożność można przypłacić poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Powrót dzieci do szkół. Jakie restrykcje obowiązują uczniów? (zdjęcie ilustracyjne)Powrót dzieci do szkół. Jakie restrykcje obowiązują uczniów?

W niektórych rodzajach akumulatorów należy również odkręcić korki. Gromadzący się pod nimi gaz może doprowadzić do usterki i wymiany baterii na nową. Informację na ten temat można znaleźć na obudowie producenta akumulatora. Przed podłączeniem urządzenia należy upewnić się, że zaciski akumulatora i prostownika są czyste.

  • czerwony zacisk prostownika oznaczony + należy podłącz z zaciskiem + akumulatora, a czarny kabel oznaczony - z zaciskiem - na akumulatorze.
  • ustaw na prostowniku odpowiednią wartość ładowania. Automatyczne prostowniki samodzielnie dopasują parametry urządzenia
  • podłącz prostownik do gniazdka z prądem
  • po naładowaniu akumulatora należy odczekać pół godziny, aż urządzenie przestanie gazować
Zobacz wideo Limuzyna zbyt poważna, a auto sportowe zbyt niewygodne? BMW ma propozycję dla wymagających klientów
Więcej o: