Blue Monday w 2021 roku wypada w poniedziałek 18 stycznia. Rzekomy najbardziej przygnębiający i smutny dzień roku został wyznaczony na trzeci poniedziałek stycznia na podstawie wzoru, uwzględniającego czynniki psychologiczne, ekonomiczne oraz meteorologiczne. Dlaczego Blue Monday uważa się za najbardziej depresyjny dzień w ciągu roku?
Cliff Arnall, brytyjski psycholog z Cardiff University, jako pierwszy wprowadził pojęcie Blue Monday w 2004 r. Arnall uznał, że za pomocą wzoru matematycznego można określić dzień, w którym kumulują się czynniki negatywnie wpływające na psychikę każdego człowieka.
Arnall uznał za istotne takie czynnik jak: niskie nasłonecznienie, krótka długość dnia, świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych oraz kończące się terminy płatności związane ze stałymi zobowiązaniami i kredytami zaczerpniętymi na zakupy świąteczne.
Wyliczenia Cliffa Arnalla, wskazujące na najbardziej depresyjny dzień w ciągu roku, są uznawane przez wielu naukowców za pseudonaukę. Dean Burnett, neurobiolog z Cardiff University, uznał, że algorytm określający Blue Monday to "farsa zawierająca bezsensowne pomiary".
Blue Monday pozostaje jednak jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w internecie pod koniec stycznia. Wiele osób postuluje, aby wykorzystać Blue Monday jako dzień związany z szerzeniem wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do końca 2030 r. depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą u ludzi. W Polsce z depresją zmaga się co najmniej 1,5 mln osób.