Koronawirus i nowe obostrzenia. Kiedy gospodarka zostanie odmrożona?

Nauczyciele, przedsiębiorcy, uczniowie i studenci, a tak naprawdę wszyscy Polacy czekali na informację, do kiedy obowiązywać będą wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa obostrzenia. Poniżej wyjaśniamy, jak długo jeszcze będą one ważne.

Wiadomo już, że panujące obecnie obostrzenia pozostaną z nami przez co najmniej kolejne dwa tygodnie, czyli do 31 stycznia. Rządowe plany zakładają, że jako ostatnie "odmrożone" zostaną branże hotelarska i gastronomiczna. Pesymistyczne plany zakładają, że obszary te nie będą mogły normalnie funkcjonować nawet do przełomu marca i kwietnia.

Konferencja organizacji Góralskie VetoSebastian Pitoń - kim jest? Góral uważa, że "żadnej pandemii nie ma"

Kiedy powrót dzieci do szkół?

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, jakie zostały podjęte decyzje względem powrotu do szkół. - Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się na zachowanie wszystkich obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych - wyjaśnił.

Szef resortu odniósł się także do kwestii podejmowania tego typu decyzji. - Sytuacja, z którą mamy do czynienia pokazuje, jak trudno jest dokonywać takich decyzji na podstawie jednego parametru, bo do tej pory podejmowaliśmy decyzję tylko na podstawie dziennej liczbie zachorowań - przyznał.

Kiedy w Polsce nastąpi trzecia fala epidemii?

W kontekście obecnej sytuacji epidemicznej w kraju, Niedzielski jest umiarkowanym optymistą. - Sytuacja w Polsce wygląda stabilnie, nie mamy drastycznego skoku zachorowań - ocenił podczas konferencji.

Morsy z Krakowskiego Klubu Morsów KaloryferMorsowanie - na czym polega? Jak się do niego przygotować?

Szef resortu zdrowia wskazał jednak, że "w Europie widać narastającą trzecią falę epidemii, a w Czechach czy na Słowacji sytuacja ulega pogorszeniu". Zauważył przy tym, że kraje ościenne przedłużają okres trwania obostrzeń, podejmując przy tym "konserwatywne i asekuracyjne" decyzje.

Zobacz wideo Minister zdrowia chce dymisji rektora WUM. "Nie róbmy ludziom wody z mózgu"
Więcej o: