Sebastian Pito - kim jest? Lider "Gralskiego Veta" uwaa, e "adnej pandemii nie ma"

Sebastian Pito to inicjator organizacji "Gralskie Veto", ktra sprzeciwia si restrykcjom sanitarnym wprowadzonym przez rzd oraz zapowiada otwarcie gralskich biznesw po 17 stycznia. Pito uwaa, e "adnej pandemii nie ma", a COVID-19 to "lekka, przyjemna choroba". Kim jest lider akcji protestacyjnej?

Sebastian Pitoń stanął na czele "Góralskiego Veta" i na znak protestu zapalił w poniedziałek (11 stycznia) pochodnie pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Góral ostrzega, że rządowe obostrzenia mogą doprowadzić do upadku małych i średnich firm w Polsce i liczy na masowy odzew ze strony przedsiębiorców, którzy mieliby wesprzeć jego inicjatywę.

Kim jest Sebastian Pitoń? Uważa, że COVID-19 to "lekka, przyjemna choroba"

Pitoń był gościem Beaty Lubeckiej w Radiu Zet, gdzie stwierdził m.in., że "żadnej pandemii nie ma", a koronawirus, na którego sam chorował, to "lekka, przyjemna choroba". - Ja jestem człowiekiem bardzo racjonalnym. Nie mogę przyjąć narracji o pandemii. Fakty jej nie wytrzymują. Żadnej pandemii nie ma - powiedział.

Paweł AdamowiczApel o przyspieszenie procesu zabójcy Pawła Adamowicza

Pitoń stwierdził również, że jeśli spojrzy się na "suche liczby", to widać, ze "narracja o pandemii jest socjotechniczną operacją, która ma na celu zmydlenie nam oczu i przejście do kolejnej fazy, która zakończy się zmianami własnościowymi".

- W górce śmierci, która miała miejsce w listopadzie, ponad tysiąc osób w Polsce umierało ze względu na restrykcje rzdu. Tylko ok. 3 proc. umierało ze zdiagnozowanym covidem. Z czego przypuszczam, że znaczna część to były diagnozy lipne - uważa Pitoń.

Kim jest Sebastian Pitoń? Sprzeciwia się szczepieniom i ostrzega przed "żydowskimi funduszami"

Sebastian Pitoń to architekt pochodzący z Kościeliska obok Zakopanego. Wychował się na Podhalu, a studia ukończył na Politechnice Łódzkiej. Góral uważa, że jego budowle mają "płynny" kształt, a do ich realizacji nie wystarczają tradycyjne metody. W ostatnim czasie znany jest jednak bardziej ze swojej aktywności w sferze publicznej.

Interwencja w lokalu w Cieszynie"Pizza mi stygnie!". Lokalem w Cieszynie zajmie się sanepid

W 2014 r. Pitoń startował w wyborach samorządowych do rady powiatu tatrzańskiego. Lider "Góralskiego Veta" postulował m.in. likwidację Tatrzańskiego Parku Narodowego i utworzenie "Królestwa Podhalańskiego - krainy wolnych górali".

Sebastian Pitoń jest aktywny w mediach społecznościowych. Na swoim Facebooku udostępnia artykuły, mówiące o tym, że "Żydowskie fundusze z USA chcą za grosze kupić polskich hotelarzy", akcję szczepień, która rozpoczęła się w Polsce 27 grudnia, nazwał "wielką operacją zniewolenia ludzi". Pitoń zachęcał również do podpisywania petycji do gmin "o sprzeciw wobec szczepień i planowanej segregacji ludzi".

Pitoń publikował posty chwalące niektórych polityków Konfederacji np. Janusza Korwina-Mikkego, Krzysztofa Bosaka i Grzegorza Brauna. Sebastian Pitoń prowadzi również kanał na YouTube, na którym regularnie publikuje wideoblogi oraz rozmowy z osobami znanymi z prawicowej blogosfery m.in. z Marcinem Rolą oraz Wojciechem Olszańskim. W czasie jednej z rozmów stwierdził, że Hitler mógł być agentem Wall Street.

Zobacz wideo 3 miliony zaszczepionych do końca marca? "To w dalszym ciągu za mało"