Sebastian Pitoń - kim jest? Lider "Góralskiego Veta" uważa, że "żadnej pandemii nie ma"

Sebastian Pitoń to inicjator organizacji "Góralskie Veto", która sprzeciwia się restrykcjom sanitarnym wprowadzonym przez rząd oraz zapowiada otwarcie góralskich biznesów po 17 stycznia. Pitoń uważa, że "żadnej pandemii nie ma", a COVID-19 to "lekka, przyjemna choroba". Kim jest lider akcji protestacyjnej?

Sebastian Pitoń stanął na czele "Góralskiego Veta" i na znak protestu zapalił w poniedziałek (11 stycznia) pochodnie pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Góral ostrzega, że rządowe obostrzenia mogą doprowadzić do upadku małych i średnich firm w Polsce i liczy na masowy odzew ze strony przedsiębiorców, którzy mieliby wesprzeć jego inicjatywę.

Kim jest Sebastian Pitoń? Uważa, że COVID-19 to "lekka, przyjemna choroba"

Pitoń był gościem Beaty Lubeckiej w Radiu Zet, gdzie stwierdził m.in., że "żadnej pandemii nie ma", a koronawirus, na którego sam chorował, to "lekka, przyjemna choroba". - Ja jestem człowiekiem bardzo racjonalnym. Nie mogę przyjąć narracji o pandemii. Fakty jej nie wytrzymują. Żadnej pandemii nie ma - powiedział.

Paweł Adamowicz Apel o przyspieszenie procesu zabójcy Pawła Adamowicza

Pitoń stwierdził również, że jeśli spojrzy się na "suche liczby", to widać, ze "narracja o pandemii jest socjotechniczną operacją, która ma na celu zmydlenie nam oczu i przejście do kolejnej fazy, która zakończy się zmianami własnościowymi".

- W górce śmierci, która miała miejsce w listopadzie, ponad tysiąc osób w Polsce umierało ze względu na restrykcje rządu. Tylko ok. 3 proc. umierało ze zdiagnozowanym covidem. Z czego przypuszczam, że znaczna część to były diagnozy lipne - uważa Pitoń.

Kim jest Sebastian Pitoń? Sprzeciwia się szczepieniom i ostrzega przed "żydowskimi funduszami"

Sebastian Pitoń to architekt pochodzący z Kościeliska obok Zakopanego. Wychował się na Podhalu, a studia ukończył na Politechnice Łódzkiej. Góral uważa, że jego budowle mają "płynny" kształt, a do ich realizacji nie wystarczają tradycyjne metody. W ostatnim czasie znany jest jednak bardziej ze swojej aktywności w sferze publicznej.

Interwencja w lokalu w Cieszynie "Pizza mi stygnie!". Lokalem w Cieszynie zajmie się sanepid

W 2014 r. Pitoń startował w wyborach samorządowych do rady powiatu tatrzańskiego. Lider "Góralskiego Veta" postulował m.in. likwidację Tatrzańskiego Parku Narodowego i utworzenie "Królestwa Podhalańskiego - krainy wolnych górali".

Sebastian Pitoń jest aktywny w mediach społecznościowych. Na swoim Facebooku udostępnia artykuły, mówiące o tym, że "Żydowskie fundusze z USA chcą za grosze kupić polskich hotelarzy", akcję szczepień, która rozpoczęła się w Polsce 27 grudnia, nazwał "wielką operacją zniewolenia ludzi". Pitoń zachęcał również do podpisywania petycji do gmin "o sprzeciw wobec szczepień i planowanej segregacji ludzi".

Pitoń publikował posty chwalące niektórych polityków Konfederacji np. Janusza Korwina-Mikkego, Krzysztofa Bosaka i Grzegorza Brauna. Sebastian Pitoń prowadzi również kanał na YouTube, na którym regularnie publikuje wideoblogi oraz rozmowy z osobami znanymi z prawicowej blogosfery m.in. z Marcinem Rolą oraz Wojciechem Olszańskim. W czasie jednej z rozmów stwierdził, że Hitler mógł być agentem Wall Street.

Zobacz wideo 3 miliony zaszczepionych do końca marca? "To w dalszym ciągu za mało"
Więcej o: