Morsowanie - na czym polega? Jak się do niego przygotować?

W ostatnich tygodniach dużą popularnością cieszy się morsowanie, czyli praktyka z dziedziny medycyny naturalnej, która polega na kąpieli w bardzo zimnej wodzie. Są one bardzo korzystne dla organizmu, jednak aby zacząć z nimi przygodę, należy się odpowiednio przygotować.

Choć obecnie temperatura wody we wszystkich zbiornikach w Polsce nie przekracza kilku stopni Celsjusza, to wielu osobom nie przeszkadza to w zimowych kąpielach. Fanami są zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby w podeszłym wieku. Poniżej wyjaśniamy, na czym dokładnie polega morsowanie i jak się do niego przygotować.

Egzaminy zawodowe 2021 (zdjęcie ilustracyjne)Egzaminy zawodowe 2021. Kiedy się odbędą? Gdzie szukać klucza odpowiedzi?

Na czym polega morsowanie?

Osoby lubiące zimną wodę, tzw. morsy zanurzają na krótki czas ciało w lodowatej wodzie jeziora, morza lub innego zbiornika wodnego. Dzięki temu organizm pobudza się do reakcji obronnej na bardzo niską temperaturę, co naturalnie wpływa na poprawę krążenia krwi, a także odporności. Wiele osób uważa również, że tego typu aktywności poprawiają stan psychicznych i pozwalają przezwyciężać trudności czy strach.

Wiele osób praktykujących morsowanie organizuje wspólne, grupowe wchodzenie do wody. Z tego powodu kąpiele w lodowatej wodzie nazywane są nie tylko elementem dbania o zdrowie, ale także rozrywką w miłym towarzystwie. Aby bez problemu zacząć przygodę z morsowaniem, wystarczy zaopatrzyć się w buty, czapkę i rękawiczki.

Jak przygotować się do morsowania?

Aby wchodzenie do bardzo zimnej wody dawało same korzyści, należy odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim w zbiorniku wodnym nie należy spędzić więcej, niż kilka minut. Długość pobytu w wodzie jest rzecz jasna uzależniona od stopnia zaawansowania danej osoby. Wiele osób stosuje się do zasady, w myśl której kąpiel powinna trwać tyle minut, ile stopni ma woda.

Już niebawem rusza nabór do 500+. Przegapienie terminu skutkuje brakiem wypłaty pieniędzyNabór do 500 plus od 1 lutego. Przegapienie terminu oznacza brak świadczenia

Podobne zasady dotyczą częstotliwości morsowania. Początkujący sympatycy tej aktywności nie powinni kąpać się częściej niż raz w tygodniu, a w zimniejszych miesiącach nie częściej niż 2 razy w miesiącu. Przed morsowaniem należy również odbyć intensywną, 20-minutową gimnastykę.

Zobacz wideo Kąpiel Władimira Putina z delfinami
Więcej o: