Choć obecnie temperatura wody we wszystkich zbiornikach w Polsce nie przekracza kilku stopni Celsjusza, to wielu osobom nie przeszkadza to w zimowych kąpielach. Fanami są zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby w podeszłym wieku. Poniżej wyjaśniamy, na czym dokładnie polega morsowanie i jak się do niego przygotować.
Osoby lubiące zimną wodę, tzw. morsy zanurzają na krótki czas ciało w lodowatej wodzie jeziora, morza lub innego zbiornika wodnego. Dzięki temu organizm pobudza się do reakcji obronnej na bardzo niską temperaturę, co naturalnie wpływa na poprawę krążenia krwi, a także odporności. Wiele osób uważa również, że tego typu aktywności poprawiają stan psychicznych i pozwalają przezwyciężać trudności czy strach.
Wiele osób praktykujących morsowanie organizuje wspólne, grupowe wchodzenie do wody. Z tego powodu kąpiele w lodowatej wodzie nazywane są nie tylko elementem dbania o zdrowie, ale także rozrywką w miłym towarzystwie. Aby bez problemu zacząć przygodę z morsowaniem, wystarczy zaopatrzyć się w buty, czapkę i rękawiczki.
Aby wchodzenie do bardzo zimnej wody dawało same korzyści, należy odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim w zbiorniku wodnym nie należy spędzić więcej, niż kilka minut. Długość pobytu w wodzie jest rzecz jasna uzależniona od stopnia zaawansowania danej osoby. Wiele osób stosuje się do zasady, w myśl której kąpiel powinna trwać tyle minut, ile stopni ma woda.
Podobne zasady dotyczą częstotliwości morsowania. Początkujący sympatycy tej aktywności nie powinni kąpać się częściej niż raz w tygodniu, a w zimniejszych miesiącach nie częściej niż 2 razy w miesiącu. Przed morsowaniem należy również odbyć intensywną, 20-minutową gimnastykę.