Dzień Babci i Dziadka 2021. Kiedy wypadają? Jak obchodzimy te święta?

Pod koniec stycznia obchodzimy Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. Uroczystości są świetną okazją do tego, aby uhonorować najstarszych członków naszych rodzin oraz pokazać im, jak wiele dla nas znaczą. Kiedy dokładnie obchodzimy te święta?

Zarówno Dzień Babci, jak i Dzień Dziadka to święta, które każdego roku obchodzimy w tym samym dniu. Święto poświęcone naszym babciom wypada 21 stycznia, a uroczystości związane z dziadkami dzień później, czyli 22 stycznia. W 2021 r. Dzień Babci obchodzimy w czwartek, a Dzień Dziadka w piątek.

Dzień Babci i Dziadka 2021. Jaka jest geneza tych świąt?

Dzień Babci oraz Dziadka to rodzinne święta świeckie, które są obchodzone od stosunkowo niedawna. Pomysł na utworzenie dnia poświęconego babciom pojawił się w tygodniku "Kobieta i Życie" w 1964 r. W ciągu następnych lat pomysł Dnia Babci był popularyzowany w lokalnych pismach, aż w końcu upowszechnił się w całym kraju.

Kraśnik. Pracownica banku uchroniła 58-latkę przed 'amerykańskim żołnierzem'Kraśnik. Bank uchronił 58-latkę przed "amerykańskim żołnierzem"

Z kolei Dzień Dziadka prawdopodobnie został przeniesiony do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych XX wieku. W USA święto poświęcone babciom i dziadkom obchodzone jest jako Narodowy Dzień Dziadków i zostało oficjalnie zatwierdzone przez Kongres w 1978 r. Amerykański odpowiednik Dnia Dziadka i Babci obchodzony jest we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

Dzień Babci i Dziadka 2021. Z jakimi tradycjami się wiążą?

Dzień Babci i Dziadka nierozerwalnie wiąże się z tradycją składania przez wnuki życzeń i drobnych upominków dziadkom. W przedszkolach i szkołach podstawowych dzieci przygotowują specjalne laurki dla swoich babci i dziadków. W niektórych placówkach organizowane są również specjalne przedstawienia i pokazy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie.

Roztrzaskana drukarkaLubuskie. Ukradł drukarkę z karetki i rozstrzaskał ją podczas ucieczki

Święto wszystkich babci i dziadków celebruje się również w rodzinnym gronie na spotkaniach, które swoją formą przypominają uroczystości związane z imieninami. Wręczaniu prezentów oraz składaniu uroczystych życzeń towarzyszy wspólny obiad albo kolacja. W trakcie dnia wnuki są zachęcane również do tego, aby pomagać swoim dziadkom w codziennych czynnościach.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?
Więcej o: