Dzie Babci i Dziadka 2021. Kiedy wypadaj? Jak obchodzimy te wita?

Pod koniec stycznia obchodzimy Dzie Babci oraz Dzie Dziadka. Uroczystoci s wietn okazj do tego, aby uhonorowa najstarszych czonkw naszych rodzin oraz pokaza im, jak wiele dla nas znacz. Kiedy dokadnie obchodzimy te wita?

Zarówno Dzień Babci, jak i Dzień Dziadka to święta, które każdego roku obchodzimy w tym samym dniu. Święto poświęcone naszym babciom wypada 21 stycznia, a uroczystości związane z dziadkami dzień później, czyli 22 stycznia. W 2021 r. Dzień Babci obchodzimy w czwartek, a Dzień Dziadka w piątek.

Dzień Babci i Dziadka 2021. Jaka jest geneza tych świąt?

Dzień Babci oraz Dziadka to rodzinne święta świeckie, które są obchodzone od stosunkowo niedawna. Pomysł na utworzenie dnia poświęconego babciom pojawił się w tygodniku "Kobieta i Życie" w 1964 r. W ciągu następnych lat pomysł Dnia Babci był popularyzowany w lokalnych pismach, aż w końcu upowszechnił się w całym kraju.

Kraśnik. Pracownica banku uchroniła 58-latkę przed 'amerykańskim żołnierzem'Kraśnik. Bank uchronił 58-latkę przed "amerykańskim żołnierzem"

Z kolei Dzień Dziadka prawdopodobnie został przeniesiony do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych XX wieku. W USA święto poświęcone babciom i dziadkom obchodzone jest jako Narodowy Dzień Dziadków i zostało oficjalnie zatwierdzone przez Kongres w 1978 r. Amerykański odpowiednik Dnia Dziadka i Babci obchodzony jest we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

Dzień Babci i Dziadka 2021. Z jakimi tradycjami się wiążą?

Dzień Babci i Dziadka nierozerwalnie wiąże się z tradycją składania przez wnuki życzeń i drobnych upominków dziadkom. W przedszkolach i szkołach podstawowych dzieci przygotowują specjalne laurki dla swoich babci i dziadków. W niektórych placówkach organizowane są również specjalne przedstawienia i pokazy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie.

Roztrzaskana drukarkaLubuskie. Ukradł drukarkę z karetki i rozstrzaskał ją podczas ucieczki

Święto wszystkich babci i dziadków celebruje się również w rodzinnym gronie na spotkaniach, które swoją formą przypominają uroczystości związane z imieninami. Wręczaniu prezentów oraz składaniu uroczystych życzeń towarzyszy wspólny obiad albo kolacja. W trakcie dnia wnuki są zachęcane również do tego, aby pomagać swoim dziadkom w codziennych czynnościach.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?