Szczepienia na COVID-19. Jak się zapisać? Kto znajduje się w pierwszej grupie szczepień?

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się Polsce pod koniec grudnia. Już od 15 stycznia osoby z grupy pierwszej będą mogły umówić się na konkretny termin szczepienia. Jak się zapisać na szczepienie? Kto znajduje się w grupie pierwszej? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z rejestracją na szczepienia.

Szczepienia na koronawirusa rozpoczęły się Polsce 27 grudnia tuż po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej kolejności szczepią się osoby z grupy "zero", czyli m.in. pracownicy medyczni, pracownicy domów opieki społecznej oraz rodzice wcześniaków. Wraz z 15 stycznia mają rozpocząć się zapisy na szczepienia dla osób z grupy pierwszej. Kto do niej należy?

Szczepienia przeciw COVID-19? Kto może zapisać się na szczepienia od 15 stycznia?

W pierwszej grupie szczepień znajdują się:

  • pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych
  • służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie
  • nauczyciele.

- Zakładamy, że szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia. To są nasze założenia, ale zobaczymy, jaka będzie dynamika szczepień grupy zero. To jest jedna ze zmiennych, która będzie miała na to wpływ - powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak się zapisać na szczepienie?

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczną się 15 stycznia 2021 r. Jeśli pacjent znajduje się w danej grupie szczepień i ma numer PESEL - automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni.

Na konkretny termin szczepienia będzie można się zapisać na kilka sposobów:

  • poprzez infolinię 989
  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta
  • w punktach szczepień oraz w punktach POZ

Po dokonaniu rezerwacji terminu szczepienia, pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o miejscu oraz terminie szczepienia. Pacjent otrzyma wiadomość przypominającą o szczepieniu również na dzień przed wizytą w punkcie szczepień w celu przyjęcie pierwszej oraz drugiej dawki preparatu.

Szczepienia przeciw COVID-19. Gdzie się zaszczepić?

Miejsca, w których można zaszczepić się przeciw COVID-19 zostały udostępnione na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien. Mapa z punktami szczepień jest podzielona na województwa. Będzie na bieżąco aktualizowana. Zgodnie z zapowiedziami rządu, punkty szczepień mają znajdować się w każdej gminie. Szczepienia będą realizowane w przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych oraz u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?
Więcej o: