Obowiązek wystawiania wyłącznie elektronicznych skierowań wchodzi w życie 8 stycznia, ale testy programu rozpoczęły się już w październiku 2018 r. i trwały do 30 września 2019 r. Z możliwości wystawiania e-skierowań skorzystało wówczas ponad 100 placówek leczniczych. Dziennie wystawiano około 50 tys. e-skierowań.
Aby otrzymać e-skierowanie na badanie należy zalogować się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i wpisać tam swój numer telefonu lub adres e-mailowy. E-skierowanie można otrzymać w postaci:
Do specjalisty można umówić się telefonicznie poprzez podanie kodu oraz numeru PESEL. Można również pokazać wydruk informacyjny, na którym zamieszczony jest kod kreskowy. Należy pamiętać, że skierowanie elektroniczne wystawiane jest do konkretnej placówki medycznej i świadczenia medycznego nie można zrealizować w innym miejscu.
Zaletą e-skierowania jest to, że nie można go zgubić, jest ono zawsze dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki elektronizacji skierowań, w każdym momencie można sprawdzić historię swojego leczenia oraz historię leczenia swoich dzieci i podopiecznych. Znika również problem nieczytelności dokumentu ręcznie wystawionego przez lekarza.
Lekarze wystawiają skierowanie elektroniczne poprzez wprowadzenie odpowiednich danych pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie albo za pomocą platformy gabinet.gov.pl, gdzie wymagane jest również złożenie podpisu elektronicznego.
E-skierowanie może być wystawione na:
E-skierowanie nie jest wystawiane: