wito Trzech Krli. Czy 6 stycznia sklepy bd otwarte?

6 stycznia wedug polskiej tradycji oznacza wito Trzech Krli, ktre dla Kocioa jest uroczystoci Objawienia Paskiego. Jest to jednoczenie dzie ustawowo wolny od pracy, co oznacza, e zmianom ulegaj kwestie dziaalnoci sklepw. Wszystko wyjaniamy poniej.

Święto Trzech Króli jest dla wielu osób dniem, w którym nie muszą udawać do pracy. Przede wszystkim jest to jednak święto kościelne, w trakcie którego organizowane są różne uroczystości i wydarzenia. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną będą one rzecz jasna ograniczone.

Ferie zimowe 2021. W jaki sposób uczniowie mogą spędzać wolny czas?Ferie zimowe 2021. W jaki sposób uczniowie mogą spędzać wolny czas?

Święto Trzech Króli. Jaka jest jego tradycja?

Objawienie oznacza "zjawienie się" lub "objawienie się", natomiast jej pełnię dokonuje się w kontekście osoby i działalności Jezusa. Już w III w. obchodzono związaną z tym uroczystość; była ona pamiątką opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, złożonego Dzieciątku Jezus przez Trzech Mędrców ze Wschodu.

Pod koniec IV w. w liturgii Kościoła Powszechnego pojawiły się dwie odrębne uroczystości - Boże Narodzenie, które obchodzimy 25 grudnia i święto Trzech Króli, czyli Objawienia Pańskiego (6 stycznia). Jest ono ostatnim etapem cyklu uroczystości religijnych, a jednocześnie jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.

Święto Trzech Króli. Czy sklepy będą otwarte?

Z uwagi na to, że 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wiele osób zastanawia się, czy tego dnia będzie można zrobić zakupy. W święto Trzech Króli zamknięte będą galerie handlowe, supermarkety czy punkty usługowo-handlowe.

Adam NiedzielskiPowrót do szkół możliwy? Minister zdrowia wskazał, kiedy może nastąpić

Otwarte będą jednak niektóre małe sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Warto także pamiętać, że 6 stycznia w godzinach 10-12 obowiązywać będą godziny dla seniorów. W praktyce oznacza to, że w tych godzinach obsługiwane będą tylko i wyłącznie osoby po 60. roku życia.

Zobacz wideo Turek. Policja eskortowała do szpitala 2-latkę, która połknęła środek do przeczyszczania rur Wybierz serwis