Święto Trzech Króli. Czy 6 stycznia sklepy będą otwarte?

6 stycznia według polskiej tradycji oznacza święto Trzech Króli, które dla Kościoła jest uroczystością Objawienia Pańskiego. Jest to jednocześnie dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że zmianom ulegają kwestie działalności sklepów. Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Święto Trzech Króli jest dla wielu osób dniem, w którym nie muszą udawać do pracy. Przede wszystkim jest to jednak święto kościelne, w trakcie którego organizowane są różne uroczystości i wydarzenia. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną będą one rzecz jasna ograniczone.

Ferie zimowe 2021. W jaki sposób uczniowie mogą spędzać wolny czas?Ferie zimowe 2021. W jaki sposób uczniowie mogą spędzać wolny czas?

Święto Trzech Króli. Jaka jest jego tradycja?

Objawienie oznacza "zjawienie się" lub "objawienie się", natomiast jej pełnię dokonuje się w kontekście osoby i działalności Jezusa. Już w III w. obchodzono związaną z tym uroczystość; była ona pamiątką opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, złożonego Dzieciątku Jezus przez Trzech Mędrców ze Wschodu.

Pod koniec IV w. w liturgii Kościoła Powszechnego pojawiły się dwie odrębne uroczystości - Boże Narodzenie, które obchodzimy 25 grudnia i święto Trzech Króli, czyli Objawienia Pańskiego (6 stycznia). Jest ono ostatnim etapem cyklu uroczystości religijnych, a jednocześnie jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.

Święto Trzech Króli. Czy sklepy będą otwarte?

Z uwagi na to, że 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wiele osób zastanawia się, czy tego dnia będzie można zrobić zakupy. W święto Trzech Króli zamknięte będą galerie handlowe, supermarkety czy punkty usługowo-handlowe.

Adam NiedzielskiPowrót do szkół możliwy? Minister zdrowia wskazał, kiedy może nastąpić

Otwarte będą jednak niektóre małe sklepy, w których za ladą stanie właściciel. Warto także pamiętać, że 6 stycznia w godzinach 10-12 obowiązywać będą godziny dla seniorów. W praktyce oznacza to, że w tych godzinach obsługiwane będą tylko i wyłącznie osoby po 60. roku życia.

Zobacz wideo Turek. Policja eskortowała do szpitala 2-latkę, która połknęła środek do przeczyszczania rur Wybierz serwis
Więcej o: