Ferie zimowe 2021. W jaki sposób uczniowie mogą spędzać wolny czas?

W 2021 r. ferie zimowe będą przebiegać w inny niż dotychczas sposób. Ferie odbędą się w jednolitym terminie dla całego kraju, a po ich zakończeniu nie ma gwarancji, że uczniowie powrócą do szkół. W jaki sposób czas wolny mogą spędzać uczniowie?

Ze względu na pandemię COVID-19 ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021 odbędą się dla wszystkich uczniów w tym samym terminie, tj. 4-17 stycznia 2021 r. Obostrzenia sanitarne powodują, że uczniowie będą mieli ograniczony zakres wypoczynku. Rząd zdecydował się jednak na zniesienie części restrykcji, które pozwolą uczniom na samodzielne opuszczanie miejsca zamieszkania.

Ferie zimowe 2021. W jaki sposób uczniowie mogą spędzić wolne dwa tygodnie?

W czasie ferii zimowych uczniowie będą mogli uczestniczyć w dwóch rodzajach wypoczynku. Pierwszy to półkolonie organizowane dla uczniów z klas I-IV szkoły podstawowej oraz uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej. Dzieci będą mogły również wypoczywać w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Półkolonie mogą być organizowane tylko na terenie szkoły lub placówki przez dyrektora szkoły, organ prowadzący albo przez organizacje pozarządowe, za zgodą dyrektora szkoły lub placówki. W obu przypadkach organizatorzy wydarzeń muszą się stosować do wytycznych sanitarnych resortu edukacji i Głównego Inspektora Sanitarnego, zmniejszających ryzyko zakażenia dzieci uczestniczących w półkoloniach i obozach.

Ferie zimowe 2021. Jakie atrakcje przygotowały instytucje publiczne?

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca również do tego, aby uczniowie korzystali z oferty przygotowanej przez różne instytucje na czas zimowych ferii. W ramach "Ferii z TVP", Telewizja Polska będzie codziennie emitowała 20-minutowe programy edukacyjne, w których każdy ma znaleźć coś dla siebie. Z kolei Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej przygotowała program "Ferie bez nudy" w formie zbioru ciekawych propozycji działań udostępnionych na specjalnej platformie internetowej. Na uczniów czekają liczne eksperymenty, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności.

Z okazji ferii zimowych swoją ramówkę zmieni również Polskie Radio. W ofercie znajdą się specjalne audycje oraz słuchowiska dla dzieci i młodzieży, które będą emitowane w ramach pasma "Zima z Radiem" i "Ferie z Trójką", a także na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Na uczniów czekają konkursy, eksperymenty kulinarne, wędrówki po świecie oraz rozmowy z pracownikami ogrodów zoologicznych i parków narodowych. Audycja "Zima z Radiem" będzie transmitowana codziennie na antenie PR1 w godz. 9:00-12:00. Przez całe ferie o godz. o godz. 10:35 i 11:35 Polskie Radio zaprasza także do wysłuchania fragmentów słuchowiska "Tajemniczy ogród", a od godz. 12:00 do 14:00 w radiowej Trójce na dzieci czekają konkursy, powieści i bajki Teatru Polskiego Radia.

Ferie zimowe 2021. Rząd złagodził obostrzenia dotyczące dzieci

Podczas poniedziałkowej (4 stycznia) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zniesieniu części obostrzeń sanitarnych dotyczących dzieci i młodzieży. Minister zapowiedział, że zostaną zniesione ograniczenia związane z przebywaniem dzieci na wolnym powietrzu w godzinach 8.00-16.00. Od wtorku (5 stycznia) dzieci będą mogły wychodzić z domów bez konieczności nadzoru dorosłego opiekuna.

- Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania - powiedział Niedzielski.

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?
Więcej o: