Powrót do szkół jest możliwy? Minister zdrowia wskazał, kiedy może do tego dojść

W poniedziałek w całej Polsce rozpoczęły się ferie zimowe, które potrwają do 17 stycznia. Na ten moment wciąż nie jest jasne, czy tuż po ich zakończeniu, czyli 18 stycznia część uczniów wróci do szkół. Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.

W tym roku okres ferii zimowych jest wyjątkowy - rozpoczęły się one wcześniej niż w ubiegłym latach i w jednym terminie w całym kraju. Z uwagi na sytuację epidemiczną, uczniowie mają spędzić ten okres w domu. Wyjątkiem jest organizacja półkolonii i obozów sportowych.

Ferie 2021. MZ zmienia decyzję w sprawie wychodzenia dzieci z domówFerie 2021. MZ zmienia decyzję w sprawie wychodzenia dzieci z domów

Adam Niedzielski o powrocie do szkół: Decyzja nie będzie podjęta z wyprzedzeniem

Adam Niedzielski był gościem "Porannej rozmowy" w RMF FM. Szef resortu zdrowia przyznał, że "decyzja o powrocie dzieci do szkół nie będzie podjęta z dużym wyprzedzeniem". Według niego decyzja ta będzie uzależniona od statystyk zakażeń koronawirusem.

Niedzielski dodatkowo wyjawił, że "jeśli poziom zakażeń utrzyma się na poziomie ok. 10 tysięcy dziennie, to najmłodsi uczniowie z klas I-III pewnie wrócą do szkoły". - Musimy tutaj kilka dni, nawet tydzień popatrzeć, jak będą się liczby nowych zakażeń kształtowały - powiedział.

W praktyce oznacza to, że ostateczną decyzję rząd podejmie najwcześniej za tydzień. - Wiem, że nie jest to dobra informacja, bo chcielibyśmy wszyscy wiedzieć z wyprzedzeniem, ale patrząc na to, co się dzieje w Wielkiej Brytanii i na świecie to tutaj trzeba bardzo uważnie obserwować - dodał.

Kilka wariantów powrotu do szkół

Wcześniej minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiadał, że kwestia dalszej nauki może przyjąć kilka form - możliwe jest kontynuowanie nauki zdalnej przez wszystkich uczniów, ale także powrót do zajęć stacjonarnych części uczniów.

Adam NiedzielskiNiedzielski: Lista znanych zaszczepionych osób nie będzie opublikowana

Według ministra możliwe jest także, że do szkół wrócą tylko uczniowie klas I-III szkół podstawowych, ale z drugiej strony nie można wykluczyć scenariusza, że do stacjonarnych zajęć powrócą uczniowie z klas VIII i klas maturalnych.

Zobacz wideo Szczepienia na WUM poza kolejnością. Posobkiewicz: To nauczka dla innych
Więcej o: