Rodzice wcześniaków dopisani do etapu "zero": Cieszymy się i dziękujemy

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że rodzice wcześniaków hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka znajdą się w grupie zero szczepień na koronawirusa. Szef resortu zdrowia podjął taką decyzję w odpowiedzi na apel Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

27 grudnia 2020 roku w Polsce rozpoczęła się akcja szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepionka przeznaczona jest dla osób zaliczanych do grupy zero, w której znajdują się członkowie personelu medycznego i pracownicy podmiotów leczniczych. W "grupie pierwszej" znajdują się z kolei pensjonariusze domów pomocy społecznej i osoby po 60. roku życia.

Warszawski Uniwersytet Medyczny, 22 sierpnia 2017 Szczepienia poza kolejnością na WUM. Studenci apelują do aktorów

Rodzice wcześniaków znajdą się w "grupie zero"

Pod koniec grudnia 2020 roku Fundacja Koalicja dla Wcześniaka wystosowała petycję do rządzących. W jej treści pojawił się apel o umieszczenie rodziców wcześniaków w grupie zero, czyli tej, której szczepionki przysługują w pierwszej kolejności.

W niedzielę Fundacja zamieściła na swoim profilu na Twitterze odpowiedź, jaką otrzymała od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. "Wskazana grupa zostaje włączona do szczepień" - napisano w dokumencie, pod którym podpisała się upoważniona przez szefa resortu wiceminister Anna Goławska.

"Jednocześnie informuję, że rodzice wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka powinni być zaszczepieni w danym szpitalu (wystawienie e-skierowań w szpitalu) lub zgłoszeni do szczepienia w innym podmiocie przez szpital, zgodnie z przyjętą procedurą zgłaszania pracowników sektora ochrony zdrowia, którzy nie mają bezpośredniego udziału w realizacji świadczeń opieki zdrowotnej (nie wykonują zawodów medycznych)" - dodano.

Komisja, która zbada prawidłowość szczepień już zaczęła pracę Komisja, która zbada prawidłowość szczepień już zaczęła pracę

Podziękowania dla ministra

Wpis na Twitterze zamieścił również sam Adam Niedzielski. "Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby, a nie znajomości lub statusu publicznego" - napisał.

Na profilu Fundacji Koalicja dla Wcześniaka również pojawił się post, w którym jej przedstawiciele dziękują za taką decyzję. "Panie Ministrze, tak bardzo się cieszymy i dziękujemy za włączenie rodziców hospitalizowanych wcześniaków do grupy 0, to oznacza koniec separacji! Dziękujemy z całego serca!!!!!" - czytamy.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Waldemar Pawlak: Każdy zainteresowany powinien mieć szybki dostęp do szczepionki
Więcej o: