Nowy Rok. Które sklepy będą otwarte 1 stycznia 2021? Do której godziny?

W pierwszy dzień nowego roku większość sklepów nie będzie przyjmować klientów. Noworoczne zakupy będzie można jednak zrobić w wybranych placówkach handlowych. Które sklepy będą otwarte w Nowy Rok?

Na przełomie 2020/21 roku obowiązuje szereg ograniczeń w handlu. W sylwestra obowiązywały godziny dla seniorów, a zakupy mogliśmy zrobić w ograniczonym wymiarze godzin. Wraz z nadejściem nowego roku wiele osób zastanawia się, czy i które sklepy będą działać 1 stycznia. Podpowiadamy, jakie ograniczenia obowiązują w Nowy Rok i gdzie będzie można zrobić zakupy.

Które sklepy będą otwarte w Nowy Rok?

1 stycznia 2021 roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy, w którym niemal wszystkie placówki handlowe będą zamknięte. Ograniczenia dotyczące handlu są takie same, jak w przypadku zakazu handlu w niedzielę. Oznacza to, że wszystkie supermarkety takie jak: Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour i Tesco nie będą przyjmować klientów w pierwszy dzień nowego roku.

Otwarte będą małe sklepy osiedlowe, w których za ladą stanie właściciel. Zakupy w nowym roku zrobimy również w sieciach franczyzowych takich jak: Żabki, Freshmarkety i Lewiatany. Zakaz handlu nie obejmuje również sklepów na stacjach benzynowych, na lotniskach, kwiaciarni, aptek, kiosków, oraz piekarni i cukierni.

Nowy Rok. W jakich godzinach będą otwarte sklepy?

Godziny, w których poszczególne sklepy będą prowadzić handel w pierwszy dzień nowego roku nie są wyznaczone ustawowo, dlatego najlepiej sprawdzić, kiedy będziemy mogli zrobić zakupy na stronie internetowej danej placówki albo na jej drzwiach. Decyzja dotycząca godzin otwarcia małych sklepów osiedlowych i sieci franczyzowych zależy od właściciela danej placówki.

Rząd przypomina, że pomimo zmniejszającej się liczby zakażonych koronawirusem, cały czas obowiązują obostrzenia sanitarne podczas robienia zakupów. Klienci sklepów, galerii handlowych oraz innych placówek handlowych powinni mieć zasłonięte usta i nos oraz powinni zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. W sklepach powyżej 100 mkw może przebywać max. 1 osoba na 15 mkw, a w mniejszych placówkach 1 osoba na 10 mkw.

Zobacz wideo Pandemia, wybory, protesty - podsumowanie roku 2020
Więcej o: