Sylwester 2020. Jak chronić psa przed wystrzałami i fajerwerkami?

Przed nami sylwestrowa noc pełna wrażeń. Choć właściciele zwierząt co roku apelują o to, aby 31 grudnia nie używać fajerwerków, zwyczaj ten wciąż cieszy się dużą popularnością. Co zrobić, aby nasz pies przeżył sylwestra w możliwie spokojny sposób? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

Sylwester to prawdopodobnie najbardziej stresujący dzień dla zwierząt domowych. Podczas gdy ludzie doskonale się bawią, czworonogi drżą z przerażenia, słysząc huk fajerwerków. Co zrobić, aby pomóc psu w przetrwaniu tej trudnej nocy? Przypominamy o kilku zasadach.

Wyjdź na spacer przed punktem kulminacyjnym, nie odpinaj psa ze smyczy

Jednym z problemów, z którym 31 grudnia borykają się właściciele psów, są sylwestrowe spacery z czworonogiem. Aby zminimalizować stres zwierzaka, warto wybrać się na spacer, zanim fajerwerkowe szaleństwo rozpocznie się na dobre. W sylwestra lepiej wybrać miejsce blisko domu, które pies dobrze zna. Tego dnia należy też zrezygnować z odpinania zwierzaka ze smyczy. Dobrym rozwiązaniem jest także przyczepienie adresówki do obroży czworonoga. 

zdjęcie ilustracyjneJak zachować się, gdy w sylwestra zatrzyma nas policja? Radzi prof. Chmaj

Chcąc zabrać psa na spacer, należy zwrócić uwagę na jego zachowanie. Jeśli zwierzę się boi, ma podkulony ogon lub chowa się gdzieś, nie warto wyciągać go na zewnątrz na siłę. Zestresowany pies prawdopodobnie i tak nie załatwi swoich potrzeb fizjologicznych, a zmuszając go do wyjścia na dwór, możemy jedynie przysporzyć mu dodatkowego stresu. 

Udostępnij zwierzęciu miejsce, w którym będzie mogło się schować

Jeżeli nasz pies boi się huku i błysków, warto zadbać o to, aby miał się gdzie schować. Można udostępnić mu np. łazienkę, w której nie ma okien lub inne pomieszczenie, w którym zasłonięte będą rolety. Pies może chcieć się schować pod łóżkiem lub pod wanną. Jeśli nie ma tam niczego, co zagraża jego bezpieczeństwu, należy pozwolić mu się ukryć. Trzeba jednak pamiętać, że zestresowane zwierzę może np. gryźć kable, więc jeśli nasz zwierzak lubi się chować gdzieś, gdzie może mieć do nich dostęp, należy uniemożliwić mu wejście do takiego miejsca. 

Gdynia. 12-letni, niedowidzący pies przeszedł prawie 30 kilometrów, by wrócić do poprzedniego domuGdynia. Niedowidzący pies przeszedł 30 kilometrów, by wrócić do domu

Zachowuj się spokojnie i pokaż psu, że nie dzieje się nic złego

Zachowanie właściciela ma wpływ na to, jak czuje się jego zwierzę. W sylwestrową noc warto zachowywać się tak, jak zazwyczaj, aby nasz pies zrozumiał, że nie ma powodu do niepokoju. Należy mówić do psa spokojnym tonem i głaskać go, jak każdego dnia, ale nie zabiegać o kontakt na siłę. Jeśli zwierzak woli spędzić sylwestra w samotności, schowany w ciemnym miejscu, należy mu na to pozwolić. 

Podaj zwierzęciu leki, konsultując to z weterynarzem

Jeżeli pies bardzo się denerwuje, można podać mu odpowiednie preparaty uspokajające. Zanim jednak to zrobimy, trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni lek i ustali jego dawkowanie. Nie można podawać psom farmaceutyków przeznaczonych dla ludzi. Niesie to ze sobą ryzyko przedawkowania, uszkodzenia wątroby i zatrucia. 

Australia. 64-latek wypadł za burtę. Łódź z psem popłynęła dalejAustralia. 64-latek wypadł za burtę. Łódź z psem popłynęła dalej

Więcej o: