Nowy szczep koronawirusa - co wiemy? Czy działa na niego szczepionka?

Nowy szczep koronawirusa, który pojawił się w Anglii, spowodował, że wiele państw zawiesza loty z Wielkiej Brytanii, a Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o zaostrzenie obostrzeń sanitarnych. Co wiemy o nowej odmianie koronawirusa? Czy jest bardziej groźna? Czy działa na nią szczepionka?

Nowy szczep koronawirusa otrzymał nazwę roboczą VUI 202012/01 (Variant Under Investigation - czyli wariant w trakcie badań). Dziewięć przypadków zakażenia nowym wariantem wirusa odnotowano już w Danii oraz po jednym w Holandii i Australii. Prowadzone do tej pory badania wskazują na to, że szczep VUI 202012/01 wykazuje się większą zaraźliwością, ale nie powoduje ostrzejszych objawów.

Nowy szczep koronawirusa. Czy działa na niego szczepionka?

Eksperci podkreślają, że wszystkie wirusy ewoluują w naturalny sposób, a szczep, który jeszcze kilka miesięcy temu powodował zakażenia na całym świecie nie jest tym samym, który pojawił się w ubiegłym roku w Wuhan. Jak podaje Associated Press nowy szczep "porusza się bardzo szybko" i w grudniu odpowiadał za ponad 60 proc. infekcji w Londynie.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock Brytyjski minister zdrowia: Nowa odmiana koronawirusa jest poza kontrolą

Wirusy zmieniają się w wyniku naturalnej ewolucji, ale niektóre zmiany w ich kodach genetycznych są również spowodowane reakcją na leki i układ odpornościowy. Niektórzy eksperci są zaniepokojeni tym, że mutacje w nowym szczepie koronawirusa dotyczą również białka niezbędnego do przyłączenia się wirusa do komórki i zainfekowania jej. Dzięki temu VUI 202012/01 mógł osiągnąć zdolność do szybszej reprodukcji.

Nowy szczep koronawirusa po raz pierwszy zidentyfikowano na południu Anglii pod koniec września. Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, powiedział, że nowy wariant jest 70 proc. bardziej zaraźliwy niż dotychczasowy. Łatwość w transmisji wirusa nie wpływa jednak na powstawanie ostrzejszych objawów. Z dostępnych danych nie wynika, aby nowy szczep powodował większą śmiertelność.

Nowy szczep koronawirusa nie jest odporny na szczepionkę - poinformował Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia. Polityk, powołując się na informacje unijnych ekspertów, potwierdził, że niedawno wprowadzone do obrotu szczepionki firmy Pfizer i Moderna są skuteczne w walce z nowym wariantem koronawirusa.

Nowy szczep koronawirusa. Polska zawiesza loty z Wielkiej Brytanii

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzega, że nowy szczep koronawirusa może się już rozprzestrzeniać na kontynencie. Według Centrum państwa europejskie powinny identyfikować osoby, które mogły mieć kontakt z nowym szczepem lub niedawno przebywały na zagrożonych terenach i izolować je oraz prowadzić dochodzenie dotyczące ich ostatnich kontaktów.

Tłumy na dworcach i lotniskach w Londynie Tłumy na lotniskach w Londynie. Zabezpieczają je dodatkowe siły policyjne

- W Europie, gdzie transmisja koronawirusa jest intensywna i szeroka, poszczególne państwa powinny wzmocnić kontrole i środki zapobiegawcze - powiedziała rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia w Europie.

W reakcji na zagrożenie ze strony nowego szczepu koronawirusa, polski rząd zdecydował się na zawieszanie lotów z Wielkiej Brytanii. "Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - przekazał na Twitterze Piotr Müller, rzecznik rządu.

Na zawieszenie lotów z Wielkiej Brytanii zdecydowały się wcześniej takie państwa jak: Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia. Z kolei w Czechach wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla osób powracających z Wielkiej Brytanii, która potrwa 10 dni.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek
Więcej o: