Przesilenie zimowe 2020, czyli najkrótszy dzień w roku. Jaki ma na nas wpływ?

Przesilenie zimowe 2020 wypada 21 grudnia, czyli w najkrótszy dzień w roku. W jego trakcie na półkuli północnej pojawia się najmniej światła dziennego w porównaniu z nocą. Oś obrotu Ziemi jest nachylona do orbity Ziemi wokół słońca pod kątem 23,4 stopnia. Wszystko to sprawia, że dla wielu osób ten dzień jest trudny.

W zależności od tego, w jakim regionie Polski mieszkamy, 21 grudnia potrwa średnio przez około 7 godzin i 40 minut. Najmniejsza liczba godzin ze światłem słonecznym panuje nad morzem - w okolicach Łeby dzień potrwa 7 godzin i 13 minut, natomiast w Zakopanem około 8 godzin.

Horoskop na poniedziałek.Horoskop dzienny dla wszystkich znaków - poniedziałek 21 grudnia 2020

Przesilenie zimowe 2020. Ile dokładnie potrwa dzień?

Przez pozostałą część dnia panować będzie noc. Wschód słońca, w zależności od regionu nastąpił pomiędzy godzinami 7:35 (południe Polski), 7:40 (centrum) i 8:12 (północ). Zachód z kolei nadejdzie około godziny 15:25.

Krótki dzień, mała ilość promieni słonecznych i bardzo szybko nadchodząca ciemność powodują, że sporo osób może mieć w dzień przesilenia zimowego problemy z koncentracją, sennością czy rozdrażnieniem. U niektórych mogą ponadto pokazać się objawy tzw. depresji sezonowej.

Przesilenie zimowe 2020. Jak ten dzień wpływa na nasz organizm?

Sam fakt nadejścia przesilenia zimowego nie wywiera większego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Chodzi jednak o niedobór światła słonecznego, które jest nam niezbędne do życia. Potrzebna jest nam witamina D, która powstaje w naszej skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych, czyli słońca.

Apostazja. Jak jej dokonać?Apostazja, czyli wystąpienie ze struktur Kościoła. Jak jej dokonać?

Gorzej, bo brak światła dziennego może prowadzić ponadto do zaburzeń nastroju. I to całkiem poważnych. To na przykład tzw. sezonowe zaburzenie afektywne (SAD). Zmniejszona dostępność światła dziennego może nas rzeczywiście przybijać. W dodatku światło dzienne wykorzystywane jest przez nasz organizm do regulowania rytmu okołodobowego, w tym czasu snu, budzenia się itd. i może nam nieźle dopiec.

Zobacz wideo Piesi bezpieczni na pasach? Wydarzenia z tego roku pokazują, że zawsze trzeba być czujnym
Więcej o: