Trzynasta emerytura w 2020 roku. Kiedy i dla kogo "trzynastki"? Ile będą wynosić?

13 emerytura jest dodatkowym świadczeniem, które będzie wypłacalne w wysokości minimalnej emerytury. W 2021 roku środki trafią do ponad 9 milionów Polaków. Kiedy będzie wypłacana i kto może liczyć na dodatkowe pieniądze? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Termin oraz wysokość wypłaty trzynastej emerytury niewątpliwie interesują wszystkich świadczeniobiorców, który niecierpliwie wyczekują przypływu środków na konto. Poniżej wyjaśniamy wszystkie wątpliwości - kiedy dokładnie to nastąpi, a także kto będzie mógł liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki.

Trzynasta emerytura w 2020 roku. Kiedy wpłata świadczenia?

Trzynaste świadczenie za 2020 rok, wbrew nazwie nie będzie wypłacane w 2020 roku. Świadczeniobiorcy, którzy znajdują się na liście osób mogącym odebrać dodatkowe środki pieniężne otrzymają je dopiero w kwietniu 2021 roku.

Jeśli natomiast chodzi o wysokość wypłacanej trzynastki, będzie ona równa minimalnej wysokości emerytury na dany rok kalendarzowy. W 2020 roku minimalne świadczenie z tego tytułu w 2020 roku to 1200 zł brutto, czyli 1026,69 netto. Emeryci do ręki otrzymają jednak nieco mniej, bo 981 zł. Wszystko dlatego, że od dodatkowej emerytury należny będzie podatek oraz składka zdrowotna. Dzięki temu rząd zarobi dwa mld zł.

Trzynasta emerytura w 2020 roku. Komu przysługuje?

Wypłata trzynastej emerytury rzecz jasna nie obejmie wszystkich osób. Na liście świadczeniobiorców znajdują się emeryci i renciści. Te osoby, które już wcześniej otrzymywały emeryturę nie muszą składać żadnego wniosku. Jeśli jednak w 2020 roku będą otrzymywać swoje pierwsze świadczenie, wówczas niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co istotne, osoby spełniające warunki otrzymają świadczenie automatycznie i nie będą musieli się uprzednio zgłaszać do ZUS. Według szacunków rządu dodatkową emeryturę otrzyma 9,8 mln emerytów i rencistów. Koszt tego wyniesie ponad 10 mld zł.

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Kiedy poznamy szczegóły?
Więcej o: