Nowe obostrzenia, w tym częściowy lub całkowity lockdown wprowadzono m.in. w Niemczech, Danii oraz na Litwie. Także polski rząd zdecydował się na kolejne restrykcje, które zaczną obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia - kiedy kończą się ferie zimowe. Nowe zalecenia ujęte zostały w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Do odwołania przedłużony został zakaz organizowania imprez i spotkań powyżej pięciu osób (także w domach). Do tego limitu nie wliczają się jednak osoby organizujące imprezę oraz domownicy. Zgodnie z nowymi przepisami, do limitu nie będzie się wliczało osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Od poniedziałku do 17 stycznia ograniczona zostanie też działalność galerii handlowych. W takich obiektach, których powierzchnia przekracza 2000 metrów kwadratowych, będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W centrach handlowych otwarte mogą być tylko:
Od 28 grudnia do 17 stycznia ograniczona jest działalność hoteli. Usługi mogą świadczyć np. w hotele robotnicze i hotele dla pracowników sezonowych, a także dla: osób wykonujących zawód medyczny, pilotów i załogi samolotów, kierowców wykonujących transport drogowy, pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego czy funkcjonariuszy służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej. W hotelach mogę być zakwaterowani też sportowcy, trenerzy i dyplomaci. Osoby te jednak będą musiały potwierdzić, że korzystają z noclegu służbowo (legitymacja służbowa, dokument potwierdzający działalność leczniczą). Pracownicy zdalni muszą mieć dokument wystawiony przez pracodawcę.
Do 17 stycznia 2021 r. nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne, baseny, aquaparki, a także siłownie, kluby i centra fitness. Wyjątkiem są te podmioty, które prowadzą działalność leczniczą przeznaczoną dla pacjentów czy członków kadry narodowej polskich związków sportowych.
Do 17 stycznia utrzymane zostają dotychczasowe zasady działania restauracji czy barów. Lokale gastronomiczne mogą jedynie wydawać posiłki na wynos.
Zasada ta została wprowadzona już w momencie, gdy uczniowie przeszli na edukację zdalną i została przedłużona do 17 stycznia. W godzinach od 8:00 do 16:00, od poniedziałku do piątku, dzieci i młodzież do 16. roku życia może przemieszczać się wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna lub innego dorosłego. Zasada ta nie obowiązuje tylko tych dzieci, które idą do szkoły lub wracają z zajęć do domu. Bez osoby dorosłej mogą przemieszczać się nastolatkowie, którzy udają się na egzamin zawodowy, potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub realizują praktyczną naukę zawodu. Nie obejmuje też dzieci, które biorą udział w obozach szkoleniowych mistrzostwa sportowego lub półkoloniach.
Do 17 stycznia obowiązuje dotychczasowy zakaz organizowania zgromadzeń, "z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji", w których uczestniczyć może maksymalnie pięć osób. Uczestnicy zgromadzenia muszą zakrywać usta i nos, utrzymywać dystans co najmniej 1,5 m między sobą. Odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
Dodatkowe zalecenie dotyczy przemieszczania się w noc sylwestrową. Zgodnie z wypowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19:00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6:00 na obszarze Polski przemieszczanie się zalecane jest wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych, zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Nie oznacza to jednak, jak mówiono wcześniej, wprowadzenia tzw. godziny policyjnej.