Nowe obostrzenia. Od 28 grudnia obowiązuje narodowa kwarantanna [LISTA]

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia i zalecenia dotyczące walki z epidemią koronawirusa zaczną obowiązywać od poniedziałku 28 grudnia. W ramach kwarantanny narodowej ograniczono działalność niektórych klepów czy hoteli. Nowe zasady dotyczą też osób, które wracają z zagranicy.

Nowe obostrzenia, w tym częściowy lub całkowity lockdown wprowadzono m.in. w Niemczech, Danii oraz na Litwie. Także polski rząd zdecydował się na kolejne restrykcje, które zaczną obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia - kiedy kończą się ferie zimowe. Nowe zalecenia ujęte zostały w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe

Koronawirus w Polsce. Lista nowych obostrzeń od 28 grudnia

 • Zakaz organizowania imprez i spotkań powyżej 5 osób

Do odwołania przedłużony został zakaz organizowania imprez i spotkań powyżej pięciu osób (także w domach). Do tego limitu nie wliczają się jednak osoby organizujące imprezę oraz domownicy. Zgodnie z nowymi przepisami, do limitu nie będzie się wliczało osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

 • Ograniczenie działalności galerii handlowych - lista sklepów, które pozostaną otwarte

Od poniedziałku do 17 stycznia ograniczona zostanie też działalność galerii handlowych. W takich obiektach, których powierzchnia przekracza 2000 metrów kwadratowych, będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W centrach handlowych otwarte mogą być tylko:

 1. sklepy spożywcze,
 2. apteki,
 3. drogerie,
 4. księgarnie,
 5. sklepy zoologiczne,
 6. sklepy budowlane,
 7. sklepy meblowe,
 8. sklepy z akcesoriami samochodowymi,
 9. sklepy z usługami telekomunikacyjnymi.
 • Ograniczenie działalności hoteli

Od 28 grudnia do 17 stycznia ograniczona jest działalność hoteli. Usługi mogą świadczyć np. w hotele robotnicze i hotele dla pracowników sezonowych, a także dla: osób wykonujących zawód medyczny, pilotów i załogi samolotów, kierowców wykonujących transport drogowy, pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego czy funkcjonariuszy służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej. W hotelach mogę być zakwaterowani też sportowcy, trenerzy i dyplomaci. Osoby te jednak będą musiały potwierdzić, że korzystają z noclegu służbowo (legitymacja służbowa, dokument potwierdzający działalność leczniczą). Pracownicy zdalni muszą mieć dokument wystawiony przez pracodawcę. 

Zdjęcie ilustracyjne / siłowniaJest nowe rozporządzenie. Hotele, baseny i siłownie zamknięte do końca ferii

 • Ograniczenia działalności siłowni i klubów fitness - z wyjątkami

Do 17 stycznia 2021 r. nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne, baseny, aquaparki, a także siłownie, kluby i centra fitness. Wyjątkiem są te podmioty, które prowadzą działalność leczniczą przeznaczoną dla pacjentów czy członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

 • Ograniczenia w funkcjonowaniu restauracji

Do 17 stycznia utrzymane zostają dotychczasowe zasady działania restauracji czy barów. Lokale gastronomiczne mogą jedynie wydawać posiłki na wynos.

 • Dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia może przemieszczać się tylko pod opieką dorosłego

Zasada ta została wprowadzona już w momencie, gdy uczniowie przeszli na edukację zdalną i została przedłużona do 17 stycznia. W godzinach od 8:00 do 16:00, od poniedziałku do piątku, dzieci i młodzież do 16. roku życia może przemieszczać się wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna lub innego dorosłego. Zasada ta nie obowiązuje tylko tych dzieci, które idą do szkoły lub wracają z zajęć do domu. Bez osoby dorosłej mogą przemieszczać się nastolatkowie, którzy udają się na egzamin zawodowy, potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub realizują praktyczną naukę zawodu. Nie obejmuje też dzieci, które biorą udział w obozach szkoleniowych mistrzostwa sportowego lub półkoloniach.

 • Zakaz zgromadzeń

Do 17 stycznia obowiązuje dotychczasowy zakaz organizowania zgromadzeń, "z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji", w których uczestniczyć może maksymalnie pięć osób. Uczestnicy zgromadzenia muszą zakrywać usta i nos, utrzymywać dystans co najmniej 1,5 m między sobą. Odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

 • Apel w sprawie przemieszczania się w sylwestra

Dodatkowe zalecenie dotyczy przemieszczania się w noc sylwestrową. Zgodnie z wypowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19:00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6:00 na obszarze Polski przemieszczanie się zalecane jest wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych, zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Nie oznacza to jednak, jak mówiono wcześniej, wprowadzenia tzw. godziny policyjnej.

Mateusz MorawieckiMateusz Morawiecki o sylwestrze: My godziny policyjnej nie wdrażamy

Więcej o: