Przyjazd do Polski na Boże Narodzenie? "Lepiej to przełożyć"

Ministerstwo Zdrowia apeluje, by najbliższe Boże Narodzenie spędzić w ścisłym gronie rodzinnym. Adam Niedzielski namawia, by osoby, które planowały przyjechać na święta do Polski, przełożyły swoje plany. Coraz więcej osób pyta też o zasady kwarantanny dla osób, które wracają z zagranicy.

Jest to kolejny apel Adama Niedzielskiego w tej sprawie. Ministerstwo Zdrowia przypomina także o ustalonym limicie: święta mogą spędzać razem domownicy plus pięć dodatkowych osób. - Będę rekomendował Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, żeby święta, Sylwester i ferie, konsekwentnie spędzać w domu - mówił polityk podczas ostatniej konferencji.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia: Boże Narodzenie, Sylwester i ferie tylko w gronie najbliższych

O to samo apeluje główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Lekarz namawia, by nie jeździć do rodziny na święta, jeśli na co dzień mieszkamy daleko od siebie. Zaleca, by Boże Narodzenie i Sylwestra spędzić w gronie jedynie tych osób, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie.

Koronawirus w Polsce.MZ: 12 454 zakażeń koronawirusem w ciągu doby. Nie żyje ponad 600 osób

W ostatnich tygodniach tysiące osób dzwonią też do Straży Granicznej z pytaniami dotyczącymi kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. - Przypominamy, że obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej nie dotyczy obywateli Polski, ale także cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, albo pozostają pod ich stałą opieką - powiedziała ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Po przekroczeniu zewnętrznej granicy Polski z kwarantanny zwolnieni są m.in.: marynarze, członkowie załóg statków powietrznych, kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego, obsady pociągów, kierowcy wykonujący przewóz drogowy pasażerski, uczniowie pobierający naukę w Polsce i ich opiekunowie, studenci, żołnierze polskich Sił Zbrojnych i wojsk sojuszniczych, policjanci, Strażnicy Graniczni, strażacy z PSP, członkowie misji dyplomatycznych itp. Pełny wykaz można znaleźć na stronie strazgraniczna.pl.

Szczepionka na koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Szef AMR: Pierwszy milion dawek musi nam wystarczyć do końca stycznia

Więcej o: