Płaca minimalna 2021 w górę. Ile wyniesie na rękę?

Płaca minimalna 2021 wzrośnie o 200 zł w stosunku do obecnego roku. Zmianie ulegnie również minimalna stawka godzinowa. Ile dokładnie dostaniemy na rękę? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej ustalające wysokość płacy minimalnej w 2021 r. zostało przyjęte w połowie września. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, ile będzie wynosić "najniższa krajowa" w Polsce oraz o ile wzrosła minimalna pensja w stosunku do poprzednich lat i zapowiedzi rządu.

Płaca minimalna 2021. Ile wyniesie najniższa krajowa w 2021?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniesie 2800 zł brutto. Kwota ta stanowi 53,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę na następny rok. W stosunku do obecnego roku "najniższa krajowa" wzrośnie o 200 zł, czyli o 7,7 proc.

Najniższą stawkę miesięcznego wynagrodzenia otrzymuje w Polsce około 1,7 miliona osób. Warto jednak pamiętać, że do minimalnej pensji nie wlicza się wszystkich elementów wynagrodzenia takich jak: dodatków za pracę w nadgodzinach i godzinach nocnych, nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych i rentowych.

Płaca minimalna 2021. Minimalna stawka godzinowa i kwota "na rękę"

Rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej określa również minimalną stawkę godzinową dla określonych umów cywilnoprawnych. W 2021 r. minimalna stawka godzinowa wyniesie 18,30 zł. Oznacza to wzrost w stosunku do obecnego roku o 1,30 zł. Określenie minimalnego wynagrodzenia na poziomie 2800 zł brutto nie oznacza, że właśnie taka kwota trafi na nasze konto. Kwota netto, jaką otrzymamy na rękę w 2021 r. wyniesie 2061 zł.

Zobacz wideo Pandemia zmieniła biznes. „Przesunięcie w stronę online już zostanie”
Więcej o: