Jedną z tradycji wigilijnych jest dzielenie się opłatkiem z bliskimi. Czynność ta oznacza pojednanie i przebaczenie, a także jest symbolem przyjaźni i miłości. Swoje korzenie dzielenie się opłatkiem ma już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a poza Polską praktykowane jest na Słowacji, Białorusi, Ukrainie, w Czechach czy we Włoszech.
Opłatek wigilijny to nic innego, jak biały płatek chlebowy wypiekany z białej mąki i wody. Miejscem, w którym bez problemu go dostaniemy jest oczywiście kościół. Dodatkowo możemy się po niego udać do sklepów z dewocjonaliami. Opłatek można dostać również w supermarketach, a także sklepach internetowych.
Jeśli chodzi o cenę opłatka wigilijnego, wszystko uzależnione jest od jego rozmiaru, jednak nie powinien on przekroczyć 10 zł. Najczęściej spotykaną wersją jest właśnie biała lub różowa; ta druga cieszy się większą popularnością wśród najmłodszych członków rodziny.
Wigilijne życzenia przede wszystkim powinny płynąć prosto z serca i bezpośrednio nawiązywać do osoby, do której je kierujemy. Moment łamania opłatka powinien być chwilą szczerego wyznania życzeń i wskazania sfer, które według nas mogą zapewnić drugiej osobie szczęście.
Każdorazowo mile widziane są życzenia zdrowia, szczęścia, miłości czy sukcesów pracy. Warto jednak skupić się również na rzeczach niematerialnych, takich jak uczucia czy podejście do niektórych spraw. W takiej formie życzenia przy opłatku będą znacznie więcej warte.