Wigilia 2020. Gdzie kupić opłatek wigilijny? Jakie życzenia składać przy opłatku?

Za kilka dni nadejdą długo wyczekiwane przez wiele osób święta Bożego Narodzenia. Jeszcze przed ich nadejściem pakujemy prezenty, przygotowujemy potrawy, a także kupujemy opłatek. Gdzie go można dostać? Jakie życzenia należy składać podczas dzielenia się nim?

Jedną z tradycji wigilijnych jest dzielenie się opłatkiem z bliskimi. Czynność ta oznacza pojednanie i przebaczenie, a także jest symbolem przyjaźni i miłości. Swoje korzenie dzielenie się opłatkiem ma już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a poza Polską praktykowane jest na Słowacji, Białorusi, Ukrainie, w Czechach czy we Włoszech.

Wigilia 2020. Skąd dostać opłatek? Ile kosztuje?

Opłatek wigilijny to nic innego, jak biały płatek chlebowy wypiekany z białej mąki i wody. Miejscem, w którym bez problemu go dostaniemy jest oczywiście kościół. Dodatkowo możemy się po niego udać do sklepów z dewocjonaliami. Opłatek można dostać również w supermarketach, a także sklepach internetowych.

Jeśli chodzi o cenę opłatka wigilijnego, wszystko uzależnione jest od jego rozmiaru, jednak nie powinien on przekroczyć 10 zł. Najczęściej spotykaną wersją jest właśnie biała lub różowa; ta druga cieszy się większą popularnością wśród najmłodszych członków rodziny.

Wigilia 2020. Jakie życzenia podczas dzielenia się opłatkiem?

Wigilijne życzenia przede wszystkim powinny płynąć prosto z serca i bezpośrednio nawiązywać do osoby, do której je kierujemy. Moment łamania opłatka powinien być chwilą szczerego wyznania życzeń i wskazania sfer, które według nas mogą zapewnić drugiej osobie szczęście.

Każdorazowo mile widziane są życzenia zdrowia, szczęścia, miłości czy sukcesów pracy. Warto jednak skupić się również na rzeczach niematerialnych, takich jak uczucia czy podejście do niektórych spraw. W takiej formie życzenia przy opłatku będą znacznie więcej warte.

Zobacz wideo Potrawy wigilijne zdrowe i dietetyczne. Mit czy prawda?
Więcej o: