Boże Narodzenie 2020. Ewangelia na Wigilię - jaką modlitwę odmawiamy przed Wigilią?

Boże Narodzenie wiąże się nie tylko z tradycją wspólnej, rodzinnej wieczerzy oraz obdarowywania bliskich prezentami. To przede wszystkim święto o wymiarze religijnym, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jaką modlitwę odmawiamy przed wigilią?

Na wigilijnym stole powinien znaleźć się biały obrus, opłatek, świeca i Pismo Święte, które będzie niezbędne do rozpoczęcia wspólnego świętowania. Pod obrusem powinno się również umieścić sianko, symbolizujące ubóstwo, w jakim na świat przyszedł Jezus. Zgodnie z tradycją, jeszcze przed rozpoczęciem wieczerzy należy wspólnie odmówić modlitwę.

Boże Narodzenie. Jaką modlitwę odmawiamy przed Wigilią?

Na początku wszyscy członkowie rodziny wykonują znak krzyża, wypowiadając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". Następnie uczestnicy wieczerzy odmawiają modlitwę "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu". Głowa rodziny albo jej najmłodszy członek odczytuje fragment Ewangelii Św. Łukasz o narodzeniu Jezusa Chrystusa (Łk 2, 1-14).

Ciasto piernik (zdjęcie ilustracyjne) Ciasta na Boże Narodzenie 2020. Przepisy na pyszne wypieki

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.

Po zakończeniu odczytywania fragmentu Ewangelii należy wypowiedzieć słowa "Bogu niech będą dzięki". Dopiero wtedy można przystąpić do dzielenia się opłatkiem i składania świątecznych życzeń, a następnie do wigilijnej kolacji.

Boże Narodzenie (zdjęcie ilustracyjne) Potrawy wigilijne - lista 12 dań na Boże Narodzenie

Zobacz wideo W Wigilię post nie jest obowiązkowy
Więcej o: