Trzej Królowie. Kim są Kacper, Melchior i Baltazar? Jakie dary przynieśli Jezusowi?

Kim są Trzej Królowie, którzy zgodnie z treścią Ewangelii wg św. Mateusza pokłonili się małemu Jezusowi? W dalszym ciągu trwają rozważania nad tym, czy rzeczywiście postaci te istniały. Według tradycji jednak Kacper, Melchior i Baltazar określani są jako Trzej Królowie.

Od dłuższego czasu naukowcy prowadzą debatę na temat prawdziwości istnienia Trzech Królów. Ewangelia wg św. Mateusza jest jedynym miejscem, w którym znajduje się zapis, w myśl której trzej mędrcy mieli się pokłonić dopiero co narodzonemu Jezusowi.

Horoskop na piątekHoroskop dzienny dla wszystkich znaków - piątek 11 grudnia 2020

Trzej Królowie. Co o nim można się dowiedzieć z Biblii?

Co ciekawe, w Biblii ani razu nie zostały użyte imiona mędrców, nie jest wspomniana ich liczba, a ponadto nie są oni nazywani królami.

- Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: "Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon". (...) A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny - czytamy w Piśmie Świętym.

Trzej Królowie. Jakie dary przynieśli Jezusowi?

Egzegeci Pisma Świętego wciąż próbują ustalić, kim tak naprawdę byli Trzej Królowie i czy pogłoski o ich istnieniu są prawdziwe. W opinii wielu badaczy nie są oni postaciami historycznymi, natomiast opowieść na ich temat jest tylko i wyłącznie literacką formą katechetyczną.

Pomimo sporych wątpliwości na temat opowieści o Trzech Królach, z teologicznego punktu widzenia pełni ona bardzo ważną rolę. Zgodnie z jej treścią Jezus od momentu urodzenia jest mesjaszem, zaś jego misja jest uniwersalna. Pochylenie się Trzech Króli może z kolei oznaczać symboliczną zapowiedź uznania przez świat pogański Jezusa jako pomazańca bożego.

Boże Narodzenie (zdjęcie ilustracyjne)Potrawy wigilijne - lista 12 dań na Boże Narodzenie

W Biblii brakuje imion trzech mędrców ze Wschodu, jednak już w średniowieczu przyjęło się, że są to Kacper, Melchior i Baltazar. Zgodnie z tradycją przynieśli oni Jezusowi dary w postaci złota, kadzidła i mirry. Według niektórych wierzeń właśnie fakt, że przekazali Jezusowi trzy dary świadczy o tym, że mędrców było trzech. Złoto jest symbolem godności królewskiej, mirra – wypełnienia proroctw i zapowiedzią śmierci Zbawiciela, kadzidło godności kapłańskiej.

Zobacz wideo Napis K+M+B wcale nie oznacza imion trzech królów
Więcej o: