Wigilia to dzień, w czasie którego w wielu polskich domach zachowuje się post - zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Czy jest to tylko tradycja, czy wymóg znajdujący się w przepisach Kościoła katolickiego? Stanowisko w tej sprawie zajęła m.in. parafia pw. Ducha Świętego w Żabnie.
"Według obowiązujących przepisów kościelnych w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jednakże biskupi polscy zachęcają do niego ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w naszym kraju" - czytamy na stronie parafii.
Kościelne przepisy dotyczące postu zostały złagodzone w 1983 roku, kiedy wprowadzono nowy Kodeks Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, a ich wykładnię przedstawiono w 2003 roku w specjalnym liście pasterskim biskupów na temat przykazań kościelnych. Czytamy w nim, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość", z kolei wstrzemięźliwość i post należy zachować obowiązkowo w dwa dni - w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Mimo to kościelni hierarchowie zachęcają, aby w Wigilię zrezygnować ze spożywania mięsa.
Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia
- napisali biskupi w liście do wiernych.