Katarzyna Łaniewska nie żyje. Aktorka znana z "Plebanii" miała 87 lat

W wieku 87 lat zmarła Krystyna Łaniewska. Była aktorką teatralną i telewizyjną, rozpoznawalną m.in. dzięki rolom w serialu "Plebania" i filmie "Kogel-mogel".

O śmierci Katarzyny Łaniewskiej poinformowała w mediach społecznościowych rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

"Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P" - czytamy we wpisie działaczki PiS

Aktorkę wspomniał także szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.

"Bardzo smutna wiadomość. Do domu Ojca odeszła wspaniała aktorka, mistrzyni polskiej mowy Katarzyna Łaniewska. W stanie wojennym krzepiła ducha i dawała nadzieję przypominając strofy wielkich poetów podczas Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki... RIP" - napisał na Twitterze.

Kim była Katarzyna Łaniewska? 

Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 roku w Łodzi. W 1955 roku ukończyła studia na PWST w Warszawie, zadebiutowała 26 listopada tego samego roku. Była przewodnicząca oddziału warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich, a w latach 1992 - 2006 r. zasiadała w Komisji Skolimowskiej przy Zarządzie Głównym ZASP.

W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej Związek Młodzieży Polskiej, następnie była członkinią PZPR. Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną, w latach 80. współtworzyła struktury "Solidarności" w Teatrze Ateneum. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim, ale nie otrzymała mandatu. 

Więcej o: