Pasterka 2020. Co to za uroczystość? O której się rozpoczyna, ile trwa pasterka?

Pasterka 2020. Uroczysta msza święta odbywana w trakcie świąt Bożego Narodzenia to jedna z najważniejszych tradycji świątecznych w Polsce. Pasterka upamiętnia przybycie pasterzy do Betlejem do nowonarodzonego Jezusa Chrystusa. O której się rozpoczyna i ile trwa?

Święta Bożego Narodzenia w Polsce są pełne tradycji. Jedną z nich jest wspólna modlitwa w bożonarodzeniowy wieczór podczas uroczystej mszy świętej nazywanej pasterką. Kiedy i o której godzinie rozpoczyna się pasterka? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tą szczególną uroczystością.

Pasterka 2020 - kiedy jest? O której godzinie się rozpoczyna?

Pasterka rozpoczyna się najczęściej o północy z 24 na 25 grudnia (w 2020 r. z czwartku na piątek). W niektórych kościołach może rozpoczynać się godzinę lub pół godziny wcześniej. Aby nie spóźnić się na mszę należy sprawdzić stronę internetową albo tablicę ogłoszeń w swojej parafii.

Pasterka 2020 - co to za święto? Co symbolizuje?

Pasterka upamiętnia modlitwę pasterzy, którzy przybyli do Betlejem, aby złożyć hołd nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Pasterka w sposób uroczysty otwiera obchody Bożego Narodzenia oraz otwiera nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Niegdyś pasterkę odprawiali wyłącznie papieże, którzy o północy udawali się do Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie. Obecnie pasterki odbywają się niemal we wszystkich parafiach.

Pasterka 2020 - jak długo trwa? Jakie obostrzenia obowiązują?

Pasterka przypomina zwykłą mszę świętą. Jest jednak bardziej uroczysta w swojej formie. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa nie wszyscy będą mogli wziąć udział w nocnej uroczystości. W kościołach obowiązują obostrzenia sanitarne, wprowadzające limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. W czasie uroczystości należy również zakrywać usta i nos. Obowiązek noszenia maseczki nie obowiązuje osoby sprawującej kult.

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?
Więcej o: