Andrzejki 2020. Dziś wypada wieczór wróżb. Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe?

Andrzejki obchodzone są w wigilię dnia świętego Andrzeja, czyli w wieczór z 29 na 30 listopada. W tym czasie organizowanych jest wiele zabaw, które możemy przygotować także we własnym domu. Tradycyjnie w andrzejki wróżą sobie panie - zwłaszcza te niezamężne. Jakie są najpopularniejsze zwyczaje i wróżby andrzejkowe?

Dawniej wróżby andrzejkowe odprawiano wyłącznie w charakterze matrymonialnym, a niezamężne panny mogły dowiedzieć się czy w tym roku wyjdą za mąż lub kim będzie ich przyszły mąż (panowie wróżą sobie w katarzynki - w noc z 24 na 25 listopada). Początkowo wróżby na andrzejki wykonywane były indywidualnie i w odosobnieniu, z czasem jednak przybrały formę zbiorową, zabawową i mniej przywiązaną do treści wróżby.

Andrzejki 2020. Jakie są popularne wróżby i zwyczaje andrzejkowe?

Pierwsze wzmianki o andrzejkowych wróżbach pochodzą z 1557 roku, jednak najprawdopodobniej wróżby matrymonialne w dzień św. Andrzeja przeprowadzano już wcześniej. Powodem ma być znaczenie imienia Andrzej (Andreas) i greckich słów aner i andros, które oznaczają męża. Jakie są najbardziej popularne dawne i obecne zwyczaje i wróżby andrzejkowe?


  • Lanie wosku - to najbardziej popularny zwyczaj w andrzejki. Gorący wosk ze świecy wlewamy przez dziurkę od klucza na powierzchnię wody. Uzyskany kształt trzeba skojarzyć z jakimś symbolem i sprawdzić jego znaczenie.



  • Losowanie przedmiotów - do woreczka należy włożyć przedmioty o znaczeniu symbolicznym. Może to być różaniec, który symbolizuje stan zakonny, obrączkę - która przepowiada szybki ślub czy listek, który oznaczał staropanieństwo. Można włożyć je do specjalnych pudełeczek, by przy losowaniu nie oszukiwać.



  • Buty - każda z panien bierze jeden swój but. Ustawiane są one następnie od ściany do progu, jeden za drugim. Ta, której but pierwszy przekroczy próg, miała jako pierwsza wyjść za mąż.



  • Pieczone pierożki - panny dawały psu upieczone pierożki lub inne smakołyki. Na powodzenie ma szansę ta panna, której smakołyk zjedzony zostaje jako pierwszy.



  • Post i modlitwa - jeśli panna pościła i modliła się w dzień świętego Andrzeja, to w nocy mógł ukazać jej się przyszły ukochany.



  • Jabłko - panny obierają jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa. Następnie obierek rzuca się za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka, ma być pierwszą literą imienia jej narzeczonego.



  • Pisanie imion na kartkach – na kartce wypisywane są imiona mężczyzn. Następnie kartkę należy odwrócić na drugą stronę i przekłuć igłą. Dziewczyna może wyjść za mąż za mężczyznę, którego imię przekłuła na kartce.


Więcej o: