Adwent 2020. Kiedy się zaczyna? To czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia

W niedzielę 29 listopada w Kościele katolickim rozpoczyna się adwent. W tym czasie wierzący przygotowują się duchowo do świąt Bożego Narodzenia. Czy w tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, adwent będzie wyglądał inaczej, niż w ubiegłych latach?

Słowo "adwent" pochodzi od łacińskiego zwrotu "adventus", które oznacza przyjście. W czasach wczesnego chrześcijaństwa oznaczało podwójne przyjście Chrystusa, jako człowieka i sędziego przy końcu świata. Adwent jest czasem przygotowań do uroczystości świąt Bożego Narodzenia. W 2020 roku adwent rozpoczyna się w niedzielę 29 listopada i kończy, jak zawsze, w wigilię Bożego Narodzenia - 24 grudnia.

Zobacz wideo Czy święta to dobry moment, by powiedzieć przepraszam? [SONDA]

Adwent 2020 - apel do wiernych KEP. Wiele kościołów będzie transmitowało roraty on-line 

Konferencja Episkopatu Polski przyznaje, że adwent w 2020 roku będzie wyjątkowy z powodu epidemii koronawirusa. Życie ludzi, w tym uroczystości kościelne, musza być dostosowane do nowych zasad. KEP zachęca jednak wiernych do "uczestnictwa w codziennych Mszach Świętych Roratnich, do prywatnej lub wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciągu tygodnia, przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych”. Zaapelowano także do księży proboszczów, by w miarę możliwości udostępnili wiernym możliwość uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych także za pośrednictwem internetu.

Roraty odprawiane są między godziną 6:00 i 7:00 rano. Transmisje on-line prowadzone będą m.in. przez Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie czy klasztor św. Dominika na warszawskim Służewie. Informacji dotyczących transmisji należy szukać na stronach internetowych poszczególnych parafii.

Adwent - symbole i zwyczaje. Skąd się wywodzi kalendarz adwentowy? 

Pierwsza wzmianka o adwencie pojawia się w 380 roku, gdy uroczystości związane z przygotowaniem się do świąt Bożego Narodzenia organizowane były przez kościoły w Saragossie w Hiszpanii. Wierni uczestniczyli w codziennych mszach, a sam obrzęd miał charakter pokutny i postny. Współcześnie nie ma zakazu organizowania hucznych zabaw w tym czasie, a Kościół akcentuje radosne oczekiwania na narodziny Jezusa. Najbardziej tradycyjne są poranne msze - roraty, które odprawia się ku czci Maryi Panny. Wierni przychodzą na msze ze świecami, których światło ma rozpraszać "ciemność zła".

W czasie adwentu w kościołach dominuje kolor fioletowy, który symbolizuje pokutę i pojednanie się Boga i ludzi. Domy wiernych dekorowane są często wieńcami adwentowymi, które zbudowane są z gałązek drzewa iglastego. Na nim umieszcza się cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentu. Co niedzielę zapalana jest kolejna świeca: pierwsza symbolizuje pokój, druga - wiarę, trzecia - miłość, a czwarta - nadzieję.  Kalendarze adwentowe odliczają dni od pierwszego dnia adwentu lub od 1 grudnia do wigilii. Pomysł na słodkie kalendarze zapoczątkowali niemieccy luteranie.

Więcej o: