Adwent 2020. Kiedy się rozpoczyna? Jak wyglądają obchody?

Adwent 2020, podobnie jak w poprzednich latach jest niezwykle symbolicznym okresem w roku, który zwiastuje nadchodzące Boże Narodzenie. W Kościele katolickim obejmuje on cztery niedziele poprzedzające święta i wiąże się z szeregiem tradycji. Kiedy się rozpoczyna?

Adwent 2020 dla osób wyczekujących świąt Bożego Narodzenia jest informacją, że powoli należy przygotowywać się do tego najpiękniejszego okresu w roku. Sukcesywnie zaczynają być tworzone świąteczne ozdoby, kompletowane są prezenty, a także kupowane produkty spożywcze. To jednak nie wszystko - Adwent to również tradycje, które przypominają o świętach.

Adwent 2020. Jaka jest jego historia?

Słowo "adwent" pochodzi z języka łacińskiego, a dokładniej ze zwrotu "adventus", co oznacza "przyjście". Starożytni Rzymianie używali tego słowa, gdy spodziewali się oficjalnego przyjazdu swojego władcy, Juliusza Cezara.

Nieco inne znaczenie słowo to posiadało w okresie wczesnego chrześcijaństwa. Wówczas używano go w chwili podwójnego przyjścia Chrystusa - kiedy wcielał się w człowieka, a także sędziego w chwale na końcu świata.

Adwent 2020. Jak wygląda w praktyce?

Każdego roku adwent zaczyna się w niedzielę najbliższą uroczystości św. Andrzeja Apostoła i trwa przez następne 23-28 dni, obejmując cztery niedziele przed świętami. W 2020 roku pierwsza taka sytuacja przypadnie 2 grudnia, co oznacza, że adwent potrwa 23 dni zakończy się tuż przed wigilią Bożego Narodzenia.

W każdą następną niedzielę w kościele zapalana jest świeca o jasnym kolorze, często ozdobiona białą wstążką i zieloną gałązką. Zgodnie z tradycją znajduje się przy ołtarzu. Księża z kolei zmieniają kolor swoich szat na fioletowe. Wierni na poranne roraty przynoszą z kolei świece i lampiony - zgodnie z tradycją światło oznacza radość z bliskiego przyjścia Jezusa.

Zobacz wideo Choinki brownie. Świąteczny słodki przysmak
Więcej o: