Pogoda na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Czy czekają nas białe i mroźne święta?

Pogoda na święta Bożego Narodzenia nie powinna być zaskoczeniem. Prognozy sugerują, że możemy się spodziewać podobnych warunków, jak w ostatnich kilku latach. Synoptycy są zgodni, że dominować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a także okresowe mrozy.

Synoptycy AccuWeather, specjalizujący się w publikowaniu prognoz na dłuższe okresy wskazują, że warunki podczas nadchodzącej zimy w Europie będą zróżnicowane, zależnie od regionu. W większości przypadków jednak pogoda będzie stabilna przez całą porę roku.

63-latek zmarł w sklepieGdynia. 63-latek miał odbywać izolację. Wyszedł po zakupy, zmarł w sklepie

Pogoda na Boże Narodzenie. W Europie zróżnicowane warunki

We wschodniej części kontynentu dominować mają niska temperatura i śnieg. Podobne warunki prognozuje się dla szwajcarskich i austriackich regionów Alp. W Pirenejach również pogoda będzie mocno sprzyjała sympatykom sportów zimowych.

Na południu Europy z kolei mają pojawiać się częste burze. Sprzyjać ma temu śródziemnomorski, ciepły klimat, który spowoduje więcej opadów, niż pokazuje średnia. W Hiszpanii może ona stanowić nawet 150 proc. normy. W Skandynawii natomiast prognozowana jest delikatna zima.

Pogoda na Boże Narodzenie. Co nas czeka w grudniu i styczniu?

Nadchodząca zima w Polsce nie będzie specjalnie się różnić od tego, z czym mieliśmy do czynienia w kilku ostatnich latach. Stanąć ma ona pod znakiem opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, który z uwagi na dodatnie temperatury nie będzie się zbyt długo utrzymywał na powierzchni.

Zgodnie z prognozą modelu IMGW-Reg, w grudniu w większości regionów Polski temperatura ma się utrzymywać "w normie". Model IMGW-Bayes wskazuje z kolei, że ma być nieco cieplej. Średnie temperatura dla Zakopanego ma wynieść -2 stopnie, natomiast dla Gdańska +0,7 stopnia.

Antyterroryści na proteście. Nieoficjalnie: Mieli broń palnąAntyterroryści na proteście. Nieoficjalnie: Mieli broń palną

Jeśli natomiast chodzi o sumę opadów, model IMGW-Reg sugeruje, że w grudniu będą one "powyżej normy". Poziom "w normie" wydano jedynie dla Pomorza, Ziemi Lubuskiej i Podkarpacia. Model IMGW-Bayes natomiast wskazuje na mniejsze opady.

Styczeń ma być z kolei ciepły i odznaczać się temperaturami "powyżej normy". Modele IMGW wykazują, że w Warszawie czy Gdańsku ma być średnio +1,6 stopnia.

Zobacz wideo Były szef NFZ o mniejszej liczbie testów w święta