Andrzejki 2020. Kiedy wypadają? Jakie są najpopularniejsze wróżby?

Andrzejki 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Coroczny wieczór wróżb, którego tradycja w Polsce sięga kilkuset lat, to jedna z ostatnich okazji do zabawy przed nastaniem okresu adwentu. Kiedy dokładnie wypada to święto? Jakie są popularne wróżby?

Andrzejki są nieoficjalnym świętem, które każdego roku wypada w tym samym dniu w wigilię przed dniem św. Andrzeja. W 2020 roku Andrzejki będziemy obchodzić w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 29 na 30 listopada). Tradycja Andrzejek sięga w Polsce co najmniej XVI w., kiedy wspominał o nich Marcin Bielski, pisarz, poeta oraz historyk okresu renesansu. Pierwotnie wróżby o charakterze matrymonialnym traktowano poważnie. Wskazywały na to, czy młode kobiety mogą liczyć na szybkie zamążpójście i szczęście w związku. Dzisiaj są elementem zabawy, w której uczestniczą przede wszystkim młodzi ludzie.

Andrzejki 2020. Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe?

Zabawa andrzejkowa nie może się obyć bez wróżb polegających na laniu wosku przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Kształt, który powstaje w misie z wodą z zastygłej masy, ma zdradzać cechy przyszłego partnera. Np. kształt góry wskazuje na to, że partner będzie wyniosły i niedostępny, z kolei kształt przypominający psa wskazuje na to, że partner będzie świetnym przyjacielem.

Wigilia. Zdjęcie ilustracyjneIle osób będzie można zaprosić na Wigilię? Jest projekt rozporządzenia

Inną popularną zabawą andrzejkową jest tzw. wyścig butów. Uczestnicy zabawy na przemian przykładają swoje buty do ściany, kierując się w stronę drzwi. Osoba, której but pierwszy zetknie się z drzwiami może liczyć na to, że jako pierwsza stanie na ślubnym kobiercu.

Prezydent Andrzej DudaAndrzej Duda powołał się na kardynała oskarżanego o tuszowanie pedofilii

Część zabaw ma wskazać tożsamość przyszłego partnera. Wszystkie dziewczyny biorące udział w andrzejkowych wróżbach obierają jak najdłuższą skórkę od jabłka, a następnie rzucają ją za siebie. Litera, jaką przypomina obierek jabłka, wskazuje na pierwszą literę nazwiska przyszłego narzeczonego. Popularną wróżbą jest również wypisywanie imion potencjalnych mężów na karteczkach. Następnie panny podchodzą do wymieszanych karteczek i przekłuwają jedną z nich. Wylosowane imię będzie należeć do przyszłego męża.

Zobacz wideo Makijaż na Andrzejki. Jak pomalować się czarująco?
Więcej o: