Święto Niepodległości. Czy 11 listopada zrobimy zakupy w sklepach? Niektóre placówki będą otwarte

Przypadające na 11 listopada Święto Niepodległości jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że miejsca takie jak szkoły, urzędy czy sklepy i supermarkety są zamknięte. Istnieją jednak pewne wyjątki, których znajomość przyda się tym, którzy akurat tego dnia chcą się wybrać na zakupy.

Zgodnie z ustawą z 2018 roku, w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni obowiązuje zakaz handlu. 11 listopada jest świętem narodowym, więc większość sklepów jest zamknięta.

Zakaz handlu 11 listopada. Gdzie wciąż zrobimy zakupy?

Według ustawy 11 listopada, a więc w Święto Niepodległości, zakupy zrobimy w małych sklepach osiedlowych (o ile za kasą stanie właściciel) oraz działających na zasadzie franczyzy, takich jak Żabka, Lewiatan, Freshmarket, Carrefour Express czy w sieci sklepów Globi. Dodatkowo cały czas otwarte są takie miejsca jak apteki, stacje paliw czy lokale gastronomiczne, ale tylko z jedzeniem na wynos, w związku z ograniczeniami pandemicznymi.

Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy? (zdjęcie ilustracyjne)Święto Niepodległości. Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy i nauki?

Jeśli już tego dnia wybierzemy się na zakupy, pamiętajmy, aby zabrać ze sobą maseczki. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, maseczkę powinniśmy założyć nie tylko po wejściu do sklepu, ale również w drodze do niego. Starajmy się też zachowywać odpowiednie odstępy podczas wyboru towarów i w kolejce do kasy.

Obchody Święta Niepodległości zupełnie inne niż zwykle

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy będą podporządkowane zasadom sanitarnym. - Święto będzie wyglądać inaczej, bo inaczej wygląda rzeczywistość wokół nas - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Robert BąkiewiczMarsz Niepodległości. Narodowcy: Szykujemy się na 11 listopada

Prezydent Andrzej Duda złoży jutro rano w Warszawie wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości. Następnie weźmie udział w mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej, podczas której zapali Świecę Niepodległości. Jak zapowiedział minister Wojciech Kolarski, w okrojonej formule w południe odbędzie się uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza. - I chociaż prezydent będzie również na placu Piłsudskiego i tam - razem z przedstawicielami władz Rzeczypospolitej - złoży wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, to właśnie to święto będzie wyglądać zupełnie inaczej. Nie będzie festynów, nie będzie uroczystej odprawy wart, nie będzie zaproszonych gości, nie odbędzie się doroczna uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podczas której prezydent wręcza odznaczenia najbardziej zasłużonym, więc to święto będzie zupełnie inne - mówił Kolarski.

O 12:30 w mediach zostanie wyemitowane okolicznościowe wystąpienie prezydenta. Jak zapowiedział minister Kolarski, w przemówieniu Andrzej Duda zwróci uwagę na wyjątkowy charakter tegorocznego 11 listopada przypadającego w czasie walki z epidemią koronawirusa.

Zobacz wideo Jeden z marszów podczas Dnia Niepodległości
Więcej o: