Kiedy decyzja o narodowej kwarantannie? Jaki warunek musi zostać spełniony?

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przy pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej kolejnym etapem obostrzeń będzie narodowa kwarantanna. Dodał wówczas, że będzie trzeba "poczekać do czwartku czy piątku, aby ocenić, czy trzeba wprowadzać kolejne restrykcje".

Opinie na temat ewentualnego wprowadzenia narodowej kwarantanny są podzielone. Niektórzy twierdzą, że taka decyzja dałaby wytchnienie ochronie zdrowia, ale znacznie większa grupa osób, w tym przedsiębiorcy są zdania, że zamrożenie gospodarki wpłynęłoby na nią destrukcyjnie, tak jak na podejście Polaków.

Mateusz Morawiecki - konferencjaMorawiecki mówił o możliwej narodowej kwarantannie. Prawnik: To marketing polityczny

Mateusz Morawiecki o potencjalnej narodowej kwarantannie: Dajmy sobie czas

Podczas ostatniej konferencji premier Mateusz Morawiecki był pytany między innymi o to, jak blisko jesteśmy decyzji o wprowadzeniu kwarantanny narodowej. Szef rządu mówił wówczas, że do jej ogłoszenia dojdzie wówczas, gdy przekroczony zostanie wskaźnik 75 zakażonych koronawirusem na 100 tys. mieszkańców. - To nieco poniżej 30 tys. zakażeń. Dziś mamy mniej tych zakażeń - 21,7 tys., ale trudno uznać, że ten dzień jest reprezentatywny, ponieważ dane z weekendu są zwykle niższe niż dane z tygodnia - mówił wówczas.

Morawiecki wspominał także o niezbędnym po odczekania okresie, mającym na celu ocenę wprowadzonych obostrzeń. - Poczekajmy do czwartku, do piątku w tym tygodniu, wtedy w bardziej bezpieczny, a zarazem odpowiedzialny sposób będziemy mogli odnieść się do tego pytania, czy dalej musimy doprowadzać do ograniczeń, czy te, które wdrożyliśmy tydzień temu zaczynają działać - wskazał premier.

Prawie 25,5 tysiąca nowych zakażeń. 46 proc. pozytywnych testów

W dalszej części swojej wypowiedzi Morawiecki odniósł się do konieczności "przerwania łańcucha zakażeń, aby ocalić ludzkie życie i doprowadzić do tego, że wirus ponownie będzie w odwrocie". - Mam nadzieję, że wtedy doczekamy szybciej, niż się dzisiaj wydaje, albo na pewno szybciej niż się wczoraj wydawało, do tej szczepionki, informacja, która obiegła świat dzisiaj i wzbudziła tyle nadziei na całym świecie i tyle nadziei również w Polsce - podsumował.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego.Morawiecki o epidemii: Jedno z największych wyzwań od II wojny światowej

Na ostateczną decyzję dotyczącą ewentualnego wprowadzenia narodowej kwarantanny trzeba zatem jeszcze poczekać. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 484 nowych zakażeniach, co przy wykonanej liczbie ponad 54,7 tys. testów daje 46,6 proc. pozytywnych próbek.

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu
Więcej o: