Czarnek o powrocie do szkół: W pozytywnym wariancie może przed świętami

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, wskazał, że w wariancie pozytywnym nauczanie zdalne w szkołach zakończy się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Powrót uczniów do szkół zależy jednak od rozwoju sytuacji epidemicznej, która może sprawić, że nauczanie stacjonarne powróci dopiero w nowym roku.

Od poniedziałku (9 listopada) uczniowie w całej Polsce odbywają wyłącznie lekcje online. Zmiana związana jest z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, który w zeszłym tygodniu poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Wcześniej na nauczaniu zdalnym byli tylko uczniowie z klas 4-8, uczniowie szkół średnich oraz studenci.

Przemysław Czarnek o powrocie uczniów do szkół: Nauka zdalna co najmniej do końca listopada

Minister Przemysław Czarnek zaznaczył w rozmowie na antenie Polsat News, że rozporządzenie wprowadzające nauczanie zdalne obowiązuje co najmniej do 29 listopada. - To są trzy tygodnie czasu, które są przed nami. Mam nadzieję, że przez te trzy tygodnie sytuacja pandemiczna w Polsce zostanie wyhamowana - zaznaczył minister, dodając, że dzisiaj jedyną bezpieczną formą nauczania są lekcje online.

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekCzarnek o apelach o jego odwołanie: Pozostaję do dyspozycji premiera

Minister Czarnek podkreślił, że nie ma złudzeń co do tego, że w najbliższym czasie "całkowicie skończymy z pandemią koronawirusa". Według niego stopniowy powrót uczniów do nauczania stacjonarnego może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy krzywa zachorowań będzie "satysfakcjonująca dla epidemiologów i wirusologów".

Przemysław Czarnek: Nie jestem w stanie wskazać wariantu pesymistycznego

Czarnek wskazał, że nie wie, jak będzie wyglądał wariant pesymistyczny powrotu uczniów do szkół. Podkreśla, że zależy to od układu nowych zachorowań oraz pracy całego systemu opieki zdrowia. Dodał również, że nawet najlepiej zorganizowana nauka zdalna, która jest dzisiaj koniecznością, nie jest w stanie zastąpić nauczania stacjonarnego. - Dzisiaj jedyną bezpieczną formą nauczania w tych warunkach, nie tylko dla uczniów, ale dla rodziców i całego społeczeństwa, jest na ten moment nauka zdalna - podkreślił.

Protest w WarszawieProtest przed MEN, "Czarnek, idź do diabła!". Interweniowała policja

- Nie jestem w stanie wskazać, jak będzie wyglądać wariant pesymistyczny. To wszystko zależy od tego, jak my wszyscy będziemy się zachowywać w pandemii koronawirusa, jak będziemy respektować ograniczenia i obostrzenia wprowadzane przez rząd - powiedział.

Wcześniejsze wypowiedzi Czarnka wskazują jednak na to, że pesymistyczny scenariusz rozwoju epidemii w Polsce zakłada, że szkoły będą zamknięte do stycznia 2021 r., a nawet dłużej.

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu
Więcej o: